2017-09-18 Pozycjonowanie 5 Opinie
shoper - recenzja platformy sklepowej

Platforma Shoper pod kątem pozycjonowania sklepów internetowych – Recenzja

W nadchodzących dniach założę własny sklep internetowy, gdzie pokażę Ci jak skutecznie pozycjonować e-commerce, a przy okazji nagram kompletny kurs wideo. Efektywne pozycjonowanie firmowych stron i sklepów w organicznych wynikach wyszukiwania Google wymaga odpowiedniej platformy sklepowej, która będzie przyjazna SEO. Na rynku można znaleźć wiele darmowych i płatnych technologii sklepowych, dlatego zrobiłem rekonesans w Internecie. Jeżeli planujesz założyć swój własny sklep internetowy pod pozycjonowanie, to zapraszam do lektury.

Po co interesować się platformami sklepowymi przed założeniem sklepu?

Znacząca część właścicieli sklepów posiada bardzo nieprzyjemne platformy sklepowe pod pozycjonowanie organiczne. Czasami są to dedykowane rozwiązania, czasami darmowe oprogramowanie, a czasami płatne w abonamencie.

Zanim założysz sklep warto poznać mocne i słabe strony platformy sklepowej. Dlaczego? Pomoże Ci to wybrać odpowiednie oprogramowanie dla sklepu, które jest przyjazne wyszukiwarkom. O to przecież chodzi, aby można było pozyskiwać cenny ruch z organicznych wyników wyszukiwania Google, analizować sprzedaże, konwersje i proces pozycjonowania sklepu.

Zdecydowałem się opracować rzetelną recenzję platformy Shoper. Producent oprogramowania twierdzi, że platforma jest nowoczesna, elastyczna, prosta w obsłudze i przyjazna SEO. Czy tak rzeczywiście jest? Poznaj moją opinię.

Co to jest Shoper?

Shoper – płatna platforma, która pozwala otworzyć własny sklep internetowy. Dużym udogodnieniem jest opcja bezpłatnego testowania sklepu przez okres 14 dni, gdzie można dokładnie poznać panel zarządzania sklepem i dokonać analizy funkcjonalnej pod kątem SEO.

Link do sklepu Shoper: https://www.shoper.pl

Ciekawostka: Platforma Shoper jest dostawcą technologii sklepowej dla platformy ClickShop.

Sklep Shoper – licencja samodzielna, czy wersja premium?

Sklep na licencji samodzielnej i sklep w wersji premium zawiera identyczną funkcjonalność. Którą opcję lepiej wybrać? Wybór moim zdaniem zależy od umiejętności technicznych związanych z programowaniem, czy obsługą serwera.

Licencja samodzielna jest przeznaczona dla osób technicznych:

 • Licencja sklepu na własność.
 • Dobry serwer do zakupienia we własnym zakresie.
 • Pomoc techniczna i wsparcie techniczne jest dodatkowo płatne.
 • Pełny dostęp do kodu źródłowego i możliwość modyfikacji na własną odpowiedzialność.

Sklep w wersji premium jest przeznaczony bardziej dla osób nietechnicznych, początkujących:

 • Gotowa platforma sklepowa rozliczana w modelu abonamentowym.
 • Hosting w cenie abonamentu (jednak nie otrzymasz dostępów do konta FTP).
 • Dedykowany opiekun do wsparcia technicznego i bezpłatne aktualizacje.
 • Wprowadzanie zmian z wykorzystaniem modyfikacji po API.

Zalety i wady platformy Shoper pod kątem SEO

O pojęciu SEO i definicji pozycjonowania pisałem w osobnym artykule: https://projektmarketing.pl/pozycjonowanie-seo-w-czym-roznica-pojec/.

Zacznijmy od pozytywnych aspektów platformy, które umożliwiają skuteczne przeprowadzenie optymalizacji strony pod SEO. Warto pamiętać, że dobrą optymalizacją sklepu można efektywnie pozycjonować wiele słów kluczowych long tail.

Część funkcjonalności Shopera opisanych poniżej została zaliczona do wad platformy i wymagała by dopracowania pod kątem SEO.

Integracja z narzędziami SEO

konfiguruj google analyticsW sklepie założonym na oprogramowaniu Shoper w bardzo prosty oraz intuicyjny sposób można zainstalować najważniejsze narzędzia służące do analityki i optymalizacji strony pod SEO:

 • Google Tag Manager.
 • Google Search Console.
 • Google Analytics.

W razie problemów Shoper posiada własną dokumentację, co stanowi wartość dodaną dla platformy.

Ważnym procesem pozycjonowania sklepu jest analityka internetowa oraz moduł e-commerce Google Analytics do analizy sprzedaży w sklepie.

Należy zaznaczyć, że nie wszystkie platformy sklepowe integrują się z modułem e-commerce GA. Shoper taką funkcjonalność posiada, zatem od strony analitycznej platforma jak najbardziej na duży plus.

Ręczne lub dynamiczne tworzenie znaczników title i meta description

Główną zaletą platformy Shoper jest funkcjonalność ręcznego tworzenia znaczników title i meta description dla większości podstron w sklepie. Znaczniki title i meta description są istotnym procesem optymalizacji sklepu pod słowa kluczowe wybrane do pozycjonowania.

tytuły i meta description w shoper

Źródło: https://wroled.pl

Znacznik meta keywords może pozostać polem pustym, ponieważ nie ma żadnego wpływu na pozycjonowanie sklepów w organicznych wynikach wyszukiwania Google.

Ciekawym, a zarazem przydatnym udogodnieniem platformy jest możliwość utworzenia dynamicznie generowanych tytułów i meta opisów z wykorzystaniem zmiennych Shopera.

Funkcja jest przydatna szczególnie dla podstron produktowych, gdzie ręczne wprowadzenie tytułów i meta description może okazać się czasochłonne dla właściciela sklepu.

Na jakich podstronach można ręcznie i dynamicznie uzupełniać title i meta description?

 • Strona główna.
 • Statyczne strony informacyjne.
 • Kategorie i podkategorie sklepu.
 • Produkty.
 • Wpisy na blogu.
 • Kategorie bloga.

Wadą Shopera jest brak możliwości ręcznego uzupełnienia title i meta description dla stron producentów. Można to jednak naprawić programistycznie, modyfikując kod szablonu sklepu. Osoby nietechniczne będą musiały zapłacić programiście za takie wdrożenie.

Automatyczne umieszczanie nagłówka H1 w kluczowych podstronach sklepu

Nagłówek H1 jest istotnym elementem optymalizacji pod SEO, który powinien zawierać najważniejsze słowo kluczowe wybrane do pozycjonowania określonej podstrony sklepu.

Zaletą platformy Shoper niewątpliwie jest to, że nagłówek H1 jest umieszczony w:

 • Nazwach kategorii i podkategorii.
 • Nazwach produktów.
 • Nazwach wpisów na blogu.

W panelu zarządzania sklepem Shoper z wykorzystaniem modułów można samodzielnie umieścić nagłówek H1 także na stronie głównej.

Wadą platformy Shoper jest to, że nagłówek H1 nie jest umieszczony w:

 • Statycznych stronach informacyjnych.
 • Stronach producentów.

Dodatkową wadą Shopera związaną z nagłówkami H1 jest to, że nazwa nagłówka H1 jest jednocześnie nazwą kategorii i nazwą elementu menu.

W Shoperze istnieje następująca zależność:

NAZWA_KATEGORII = NAGŁÓWEK_H1 = NAZWA_ELEMENTU_MENU

Zakładając, że chcielibyśmy utworzyć dłuższy, lepiej zoptymalizowany nagłówek H1 pod kątem fraz z długiego ogona – zniszczylibyśmy zarazem przejrzystość sklepu, ponieważ nazwa kategorii jest zarazem nazwą elementu menu.

Problem został zobrazowany poniżej:

problem nagłówki h1 shoper

Dobrym rozwiązaniem byłoby dodatkowe pole służące do nadawania nagłówków H1 przynajmniej dla kategorii i podkategorii produktów.

Wszystkie wady Shopera związane z nagłówkiem H1 można wyeliminować programistycznie, modyfikując odpowiednie pliki szablonu sklepu. Osoby nietechniczne będą musiały zapłacić programiście za dodatkowe wdrożenie.

Dodawanie i formatowanie treści SEO na stronach

Dodawanie i formatowanie treści poprzez nagłówki H2, H3, akapity, listy, pogrubienia, linki wewnętrzne jest istotnym elementem prac związanych z optymalizacją e-commerce pod SEO.

formatowanie wpisu shoper

Zaletą platformy Shoper jest to, że teksty z nasyconymi słowami kluczowymi można dodawać i formatować na:

 • Stronie głównej.
 • Kategoriach i podkategoriach sklepu.
 • Produktach.
 • Stronach statycznych.
 • Wpisach na blogu.
 • Kategoriach bloga.

Wadą platformy Shoper jest brak możliwości dodawania i formatowania tekstów na:

 • Stronach producentów.

Wspomniany problem można wyeliminować programistycznie, modyfikując odpowiedni plik szablonu Shopera.

Optymalizacja grafik pod SEO

Atrybut ALT powinien zawierać słowo kluczowe, tekst opisujący grafikę. Dodanie do każdej grafiki atrybutu ALT pozwoli zwiększyć jej widoczność w trakcie przeglądania obrazów w wyszukiwarce Google. W efekcie zwiększy się ruch na stronie pochodzący z wyszukiwania grafik i prawdopodobieństwo pozyskania klienta.

Zaletą platformy Shoper jest nadawanie automatycznych atrybutów ALT na podstawie nazewnictwa produktów. Prawidłowe nazewnictwo produktów w sklepie pod długi ogon pozwoli zoptymalizować grafiki na rozmaite frazy long tail w wyszukiwarce grafik.

Wadą Shopera jest brak możliwości ustawienia atrybutu ALT dla ikony głównej wpisów na blogu. Rozwiązaniem problemu jest dodawanie grafik z poziomu edytora wpisu, gdzie istnieje możliwość dodania tekstu alternatywnego dla każdego zdjęcia.

Usterką Shopera pod kątem optymalizacji grafik jest tworzenie przez oprogramowanie nieprzyjaznych adresów URL dla plików graficznych. W momencie wgrywania przyjaźnie nazwnanego pliku graficznego, Shoper zmienia nazwę pliku na niezrozumiały, nieprzyjazny ciąg znaków.

Przyjazne adresy URL

Czym są przyjazne linki z punktu widzenia SEO? https://projektmarketing.pl/przyjazne-linki-seo-optymalizacja-adresow-url/

Dobra wiadomość dla przyszłych użytkowników sklepu na Shoperze. Platforma umożliwia stworzenie przyjaznego adresu dla większości podstron sklepu.

Blog

Blog jest narzędziem marketingowym, dzięki któremu można zbudować rozpoznawalność marki, zwiększyć widoczność słów kluczowych, pozyskać nowych klientów do biznesu, a także wzmocnić linkowanie wewnętrzne.

Dużym udogodnieniem Shopera jest opcja uruchomienia bloga w domenie sklepu internetowego. Pod kątem SEO i pozycjonowania e-commerce jest to dobre rozwiązanie.

blog shoper

Linkowanie wewnętrzne

Linkowanie wewnętrzne zostało bardzo dobrze oprogramowane na Shoperze. Strony produktów można powiązać z innymi, podobnymi i powiązanymi produktami. Ponadto każdy produkt jest wewnętrznie linkowany do strony producenta. Co prawda jest to link graficzny (mógłby to być link tekstowy).

Wykorzystując edytor dostępny we wpisach bloga można linkować wewnętrznie do dowolnej podstrony sklepu internetowego.

Breadcrumbs

Breadcrumbs określany jako lokalizator bądź okruszki. Nawigacja breadcrumbs jest to zbiór linków nawigacyjnych, które pozwalają poznać strukturę sklepu. Funkcjonalność przydatna dla ludzi, a także dla robotów indeksujących.

Przykład lokalizatora

lokalizator mikroformaty shoper

Platforma Shoper poszła zgodnie z duchem postępu technologii, rozbudowując breadcrumbs o mikroformaty przyjazne Google. Platforma Shoper wdrożyła także mikroformaty produktu, co jest istotne pod kątem SEO.

Canonical

Canonical, czyli kanoniczne adresy URL. Pozwala uniknąć problemu duplikacji treści, jakie występują na stronach paginacji, czy stronach sortowania. Jest to bardzo ważna funkcjonalność pod kątem optymalizacji sklepu pod SEO. Wiele darmowych i płatnych platform umożliwiających założenie sklepu internetowego niestety nie posiada funkcjonalności canonical.

Platforma sklepowa Shoper posiada poprawnie wdrożony canonical, który rozwiązuje strukturalne problemy związane z duplikacją treści.

Integracja z mediami społecznościowymi

Social media to dodatkowy kanał komunikacji z potencjalnymi klientami. Facebook, YouTube, Google+, Instagram, Twitter to tylko przykładowe media społecznościowe.

Integracja social media ze sklepem Shoper pozwala nawiązać interakcje użytkowników ze stroną i pozyskać linki typu nofollow, które różnicują profil linków przychodzących i mogą mieć nieznaczny wpływ na pozycjonowanie strony.

Plik robots.txt

Platforma Shoper posiada wbudowany plik robots.txt dostępny z poziomu panelu zarządzania sklepem. Korzystanie z pliku robots.txt nie jest objęte pomocą techniczną, dlatego wszelkie zmiany należy wykonywać na własną odpowiedzialność.

plik robots.txt shoper

Dobrym rozwiązaniem było by dodanie linku sitemapy do pliku robots.txt, jednak można to zrobić we własnym zakresie.

Mapa strony – sitemapa

Mapa strony to plik zawierający adresy kategorii, podkategorii, produktów, czy innych aktywnych podstron. Mapa grafik z kolei zawiera adresy grafik z opisami. Mapa witryny umożliwia robotom szybkie indeksowanie podstron serwisu w wyszukiwarce Google. Warto dodać mapę witryny w narzędziu Google Search Console i odpowiednio zaktualizować plik robots.txt.

google sitemap shoper

Dla każdego sklepu założonego na Shoperze tworzona jest dynamicznie generowana sitemapa, co jest idealnym rozwiązaniem.

Plik .htaccess

Platforma Shoper nie udostępnia dla właścicieli sklepów pliku .htaccess, co jest bardzo dużym minusem pod kątem SEO. Część osób w wyniku braku wiedzy usuwa ważne podstrony w sklepie, które generują kod błędu 404 i szereg negatywnych konsekwencji dla sklepu, o czym pisałem tutaj – https://projektmarketing.pl/blad-404-tropem-bledow-optymalizacji-stron/

Wszystkie errory 404 można by przekierować na odpowiadające i aktywne adresy URL, jednak w wyniku braku dostępu do pliku .htaccess – przekierowanie 301 jest niemożliwe.

Link w stopce do strony producenta Shoper

Według mojej opinii dodawanie linka dofollow w stopce sklepu do strony producenta oprogramowania Shoper nie jest do końca fair play.

stopka shoper link

Zakładając sklep na tej platformie płacimy comiesięczny abonament za użytkowanie sklepu i dostępne funkcje.

Dobrym i według mnie uczciwym rozwiązaniem jest dodanie do linka atrybutu nofollow lub pozostawienie podpisu producenta oprogramowania.

Żyjemy w takich czasach, że każdy mocny link kosztuje pieniądze. To Shoper powinien płacić właścicielom sklepów pieniądze za możliwość umieszczenia linka. Oczywiście jest to moje prywatne zdanie z którym nie koniecznie musisz się zgadzać.

Podsumowanie

Platforma Shoper podobnie jak każda inna płatna platforma ma swoje zalety i wady. Dużym udogodnieniem jest prosta obsługa panelu zarządzania sklepem, a także szybkie wsparcie techniczne w razie problemów.

Najważniejszymi zaletami platformy Shoper jest możliwość modyfikacji meta tagów dla większości podstron sklepu, poprawny canonical, dobre linkowanie wewnętrzne, proste uruchomienie bloga i zarządzanie treścią czy automatyczna optymalizacja atrybutów ALT obrazków. Dodatkowym atutem platformy jest cena użytkowania sklepu, która jest przystępna i konkurencyjna na rynku.

Wadami oprogramowania Shoper jest brak dostępu do pliku .htaccess, zmiana nazw plików w trakcie wgrywania czy problemy, które można napotkać podczas optymalizacji stron producentów.

Oceniając obiektywnie oprogramowanie Shoper uważam, że jest to platforma przyjazna pozycjonowaniu sklepów w wyszukiwarce Google. Praktycznie wszystkie niedociągnięcia pod SEO można wyeliminować poprzez modyfikacje szablonu Shopera.

Na zakończenie zapraszam Cię do przeczytania artykułu – jak pozycjonować sklep internetowy?

Jeżeli chcesz, to możemy zająć się kompleksowym marketingiem Twojego sklepu na Shoperze. Pozycjonowanie e-commerce to duży krok przybliżający do sukcesu Twojej firmy. Skontaktuj się z nami, aby rozpocząć współpracę z Projekt Marketing – telefon: 570 664 431.

Przydatne informacje odnośnie współpracy z Projekt Marketing:

Mam też do Ciebie ogromną prośbę. Jeżeli uznasz, że poradnik o platformie sklepowej Shoper okazał się wartościowy i pomocny, to udostępnij go swoim znajomym lub podlinkuj. Gdziekolwiek… Niech inni ludzie też na tym skorzystają.

duplikacja treści

Unikalne artykuły o MARKETINGU I SEO Prosto na Twój najlepszy adres e-mail.

Projekt Marketing potrzebuje danych zawartych w tym formularzu w celu dodania Cię do listy mailingowej.

5 komentarze - Platforma Shoper pod kątem pozycjonowania sklepów internetowych – Recenzja

 1. suszone owoce pisze:

  Ostatnia aktualizacja oprogramowania dodała przekierowania 301, więc można się już się pozbyć np. wycofanych produktów 🙂

  1. Paweł Duda pisze:

   Lepie wyłączyć koszyk, a link produktu pozostawić w spokoju 🙂

 2. Maria pisze:

  Rzeczywiście, zawsze mnie to wkurza, że płaci się słono za stronę, a jeszcze ktoś na użytkownikach żeruje linkami. Ponadto wadą współpracy jest niestabilność cen, w właściwie bardzo szybki ich wzrost rokrocznie. są to podwyżki o około 50% rocznie. Trzeba się z tym liczyć, że w przypadku początkujących i małych sklepów włoży się masę pracy w tworzenie sklepu, a za rok nie będzie go na nas stać. Abonament, certyfikat bezpieczeństwa osobno, domena osobno, itp, wszystko droższe niż przed rokiem, jak się to zliczy, robi się spora kwota. Nie oferują stabilności cen, np „podwyżki w roku następnym nie będą wyższe niż 20%” więc widzi się cenę x, człowiek się liczy z tym, że będzie to za rok wyższa cena, ale nie spodziewa się aż takiej podwyżki i jak ma zapłacić 50% więcej co roku, to już nie wygląda różowo, bo wiadomo, że za 2-3 lata może nasza praca w tworzenie dobrego sklepu pójdzie na marne.

  1. Paweł Duda pisze:

   Mam kilku klientów w Shoperze i póki co nie narzekają. Jak sklep dobrze sprzedaje, to się nie zwraca aż takiej uwagi na opłatę za certyfikaty czy opłaty za platformę sklepową. Wiadomo serce trochę boli – jak się płaci abonamenty co miesiąc.

 3. Marek pisze:

  Niestety wersja Shopera SaaS Premium jest jakimś nieporozumieniem. Po każdej aktualizacji coś się wysypuje. Raz zniknęło mi prawie 500 linii własnego kodu JavaScript to po ostatniej aktualizacji przestał poprawnie działać koszyk. Nie polecam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *