2019-02-11 Marketing internetowy 5 Opinie
płatności online

Płatności online – wybieramy najlepszą platformę internetowych przelewów

Zdecydowanie, niemal każdy z nas korzystał przynajmniej raz z usług sklepu internetowego. W dzisiejszych czasach, przy powszechnym dostępie do sieci, jest to najszybszy i najbardziej wygodny sposób dokonywania zakupów. Wiąże się on jednak zazwyczaj z koniecznością uiszczenia uprzedniej płatności. Jako, że tradycyjna forma przelewu z konta na konto, znacznie wydłużałaby cały proces, wiele sklepów decyduje się na uruchomienie płatności online, czyli dokonywanie przelewów przez pośredników, którzy od razu księgują wpłatę i wysyłają informację o przelewie do sklepu, który już w minutę po płatności, może zająć się przygotowywaniem wysyłki.

Które platformy płatności online są najlepsze? Czym się kierować przy ich wyborze? Poniżej prezentujemy ranking, porównanie, prowizje i opinie o Dotpay, PayU, Przelewy24 i TPay. Co warto wiedzieć o systemie płatności w kontekście SEO i pozycjonowania stron internetowych w wyszukiwarce Google? Sprawdzamy!

Zobacz wideo poradnik

Którą bramkę płatności online najlepiej wybrać?

Dwa systemy płatności z dobrymi opiniami użytkowników

Na rynku istnieje wiele różnych platform oferujących pośredniczenie w płatnościach online, które umożliwiają natychmiastowe księgowanie wpłaty i pozwalają tym samym znacznie przyspieszyć proces realizacji zamówienia. Jednak analizując oferty poszczególnych firm oraz ich stopień popularności, należy wyłonić dwóch potentatów, którzy wydają się przedstawiać najbardziej korzystne warunki i funkcjonalność. To płatności online Dotpay i TPay.

Rejestracja konta Dotpay:logo dotpay

Kliknij tutaj i zarejestruj konto w systemie Dotpay.

Ważna informacja: Kliknięcie w link nic Ciebie nie kosztuje, ale mi może pomóc rozwijać wtyczkę Fast Micro Pay. Jeżeli zdecydujesz się założyć konto w Dotpay lub TPay z powyższych linków, to zarobię na tym niewielką prowizję partnerską. Promuję systemy płatności, które okazały się dla mnie pomocne. Uważam, że systemy płatności mogą się też przydać Tobie. Podejmij racjonalną decyzję. Prosiłbym, abyś nie wybierał bramki płatności co do której nie jesteś przekonany w 100%.

Zalety płynące z systemu płatności online

Zakupy internetowe zdobywają na popularności. Nie może ten fakt dziwić. Dostęp do sieci jest powszechny i mobilny. Dziś, połączenie internetu mamy nawet z pozycji telefonu komórkowego. Zakupy w sklepach internetowych są bardzo szybkie, wygodne i nie wymagają aktywności fizycznej, męczących i kosztownych dojazdów do punktów sprzedaży stacjonarnej i stania w kolejkach.

Wystarczy kilka chwil spędzonych w sieci, zrealizowanie zamówienia, a nasz towar, często nawet i na drugi dzień przywiezie kurier. Żeby jednak taka transakcja miała sens, musisz posiadać system płatności online.

To jedyna szansa, by maksymalnie przyspieszyć proces robienia zakupów. Płatności online umożliwiają dokonania płatności w ciągu zaledwie kilku sekund, a ich sprzężenie z rachunkiem bankowym klienta, powoduje otrzymanie pieniędzy bez zbędnych biurokracji.

Posiadanie takiego systemu płatności we własnym sklepie internetowym, to możliwość bezpiecznego finalizowania zamówienia od razu po jego złożeniu. To gwarancja pozostania klienta na stronie.

płatności online szybka wysyłka towaru

Sklepy, które nie posiadają takiej możliwości uregulowania zapłaty, praktycznie tracą klientów. Znaczna większość internautów rezygnuje z zakupów online, jeżeli dany sklep nie posiada szybkich płatności i zmusza do wykonania tradycyjnego przelewu i czekania na jego otrzymanie przez sprzedawcę.

Brak płatności online, może zatem w rzeczywistości pozbawiać nas klientów, a tym samym zarobku.

Olbrzymią zaletą tego typu płatności jest ich pełne bezpieczeństwo. Transakcje są szyfrowane połączeniami SSL i certyfikowanymi systemami ochronnymi. Posiadanie platformy szybkich płatności online, to także budowanie wizerunku profesjonalnego sklepu, który jest na bieżąco z nowinkami technologicznymi i dba o potrzeby swoich klientów. Wspomaga to tworzenie pozytywnych relacji biznesowych, poprawia wizerunek i zwiększa poczucie zaufania.

Aspekty wpływające na jakość platformy płatności

Jak zostało już powiedziane, na rynku istnieje wiele różnych platform, które oferują usługi szybkich płatności online. Wybór jednej z nich nie jest łatwy. Dlaczego? Bo oferta jest naprawdę szeroka, a poszczególne aspekty bardzo często plasują się na podobnym poziomie.

Istnieją jednak kryteria, które szczególnie warto brać pod uwagę. Najważniejszym wyznacznikiem, który należy dokładnie przeanalizować jest stopień bezpieczeństwa, jaki oferuje konkretna platforma. Pamiętajmy, że dokonując płatności online, w przypadku niezabezpieczonej transakcji, możemy stracić nie tylko bezpośrednio przelewane środki, ale także dane logujące do konta bankowego.

Wybierajmy zatem jedynie sprawdzone platformy, które cieszą się opinią bezpiecznych. Sprawdźmy, jakie zabezpieczenia stosują i korzystają z szyfrowanych połączeń. Szybkość i płynność realizowanych transakcji to drugi bardzo ważny aspekt.

Im bardziej skuteczna platforma, tym większe uznanie klienta zdobędziemy. Warto współpracować jedynie z płynnymi i szybkimi platformami, które gwarantują wysoką jakość standardu obsługi przelewów.

Obecnie, oprócz dwóch wspomnianych już potentatów, duża popularnością cieszą się także Przelewy24 i PayU. Z całą odpowiedzialnością można powiedzieć, że wszystkie one spełniają normy bezpieczeństwa i w pełni chronią zarówno nasze dane, jak i bieżącą transakcję. Stawiając, na jedną z tych platform, możemy być spokojni. Firmy te różnią się niektórymi aspektami, proponując mniej lub bardziej korzystne poszczególne warianty dla swoich klientów.

Kluczowe warianty – różnice w ofercie

Analizując szczegółowo oferty czterech wspomnianych gigantów, zauważymy, że każda z nich zawiera pewne różnice, które mogą wpływać na atrakcyjność propozycji. Sprawdźmy po kolei, jak wyglądają najważniejsze warunki umowy wśród poszczególnych platform.

 • Opłata startowa: jest to koszt, jaki klient ponosi za rozpoczęcie współpracy i aktywowanie konta. W tym aspekcie, zdecydowanie najmniej korzystnie wypada PayU, które nakłada opłatę w wysokości aż 199 zł. Trzy pozostałe platformy wprowadzają stawkę symboliczną i plasującą się mniej więcej na tym samym poziomie. DotPay i TPay wymaga uiszczenia opłaty w wysokości dziesięciu złotych. Najkorzystniejszą ofertę w tym aspekcie przedstawia platforma Przelewy24 – to raptem 1,50 zł.
 • Koszt wypłaty środków z konta: to bardzo ważne kryterium, które warto przeanalizować. W przypadku czterech powyższych firm, oferta jest taka sama i korzystna dla klienta. Żadna z platform nie wymaga bowiem uiszczenia takiej opłaty. To jednak nie jest taka jednoznaczna kwestia. Trzy platformy oferują nielimitowaną ilość takich darmowych wypłat w ciągu miesiąca, ale TPay umożliwia tylko cztery takie transakcje, każda następna będzie płatna – koszt 2 zł.
 • Prowizja za e-transfer: w tym parametrze najkorzystniej wypada oferta TPay. Firma wprowadza prowizję w wysokości 1,89%, a w przypadku przekroczenia progu 30000, próg procentowy spada do 1,79%. Najwyższą prowizję posiada PayU, gdzie wartość prowizji wynosi 2,2%-2,5%.
 • Obsługiwane karty: warto zwrócić też uwagę na rodzaj obsługiwanych kart. O ile, Visa i MasterCard to absolutny zestaw obowiązkowy, który obsługuje każda platforma, to poszczególne firmy mogą zwiększać możliwość przyjmowanych kart. Tak jest w przypadku DotPay. Ta platforma obsługuje aż osiem różnych rodzajów kart, a TPay sześć.
 • Działalność gospodarcza: tylko platforma DotPay jako jedyna z czterech porównywanych nie wymaga od swojego klienta prowadzenia działalności gospodarczej.

Podsumowując:

Stawki prowizyjne korzystnie wypadają z Dotpay oraz TPay. Jeżeli natomiast chcesz rozpocząć sprzedaż płatnych treści na blogu, dostęp do kursów i ebooków premium bez firmy, wówczas jedynym rozwiązaniem jest skorzystanie z operatora Dotpay. Pozostałe bramki płatności online wymagają do aktywacji konta założenia działalności gospodarczej.

dotpay nie tylko dla firm

Organizacja wypłat

Zostało już powiedziane, że wypłaty środków z konta platformy na konto klienta są bezpłatne. Jedynie firma TPay wprowadza prowizję, w przypadku większej ilości miesięcznych wypłat niż cztery transakcje.

Na czym polega zlecanie wypłat? Skąd taka konieczność?

Gromadzenie środków odbywa się tu bowiem poprzez tzw. konto przejściowe. Oznacza to, że kiedy klient sklepu przeprowadza wpłatę, środki nie trafiają od razu do konta bankowego sklepu, ale na konto platformy płatności online.

To właśnie dlatego możliwe jest tak szybkie realizowanie zleceń. Żeby pieniądze mogły trafić na konto bankowe sklepu, transakcję musi zaksięgować w systemie pracownik banku, co zabiera dużo czasu. Dodatkowo, procesy takie realizowane są w ramach tzw. transz, a te pojawiają się jedynie w określonych godzinach.

Wpłaty gromadzone są zatem na koncie przejściowym, należącym do pośrednika. Specjalny algorytm wysyła informację o przyjęciu środków, nawet, jeśli one nie zostaną jeszcze przesłane z banku klienta. Informacja ta jest pewna i pozwala na finalizowanie zamówienia. Sklep może w każdej chwili dokonać wypłaty środków z konta przejściowego na swoje konto bankowe.

Moje zarobki z tytułu sprzedaży płatnego dostępu do treści na stronach internetowych także są przechowywane na koncie Dotpay. Pieniądze mogę bez przeszkód w dowolnym momencie wypłacić na własne konto bankowe.

zarobione pieniądze na koncie dotpay

Platforma dla początkujących biznesmenów

Dobrą wiadomością jest fakt, że nie wszystkie platformy zakładają współpracę jedynie z podmiotami gospodarczymi. Dotpay dopuszcza współpracę z osobami fizycznymi, które nie prowadzą zarejestrowanej działalności gospodarczej.

To szansa na start dla początkujących, którzy swój biznes dopiero rozkręcają i nie mają pewności, że interes w ogóle wypali. Możliwość współpracy z platformą płatności online bez zakładania firmy, to dobry początek. W takim przypadku, wybór platformy jest ograniczony, klient może postawić tylko na Dotpay.

logo dotpay

Czy są możliwe negocjacje?

Warunki umowy zawsze wpływają na stopień korzyści prowadzonego biznesu. Czy oferty poszczególnych platform są sztywne czy ich przedstawiciele dopuszczają możliwość negocjacji niektórych warunków i uzyskania jeszcze bardziej korzystnej umowy?

Na pewno, szansy na uzyskanie wyjątkowo korzystnych warunków nie będą mieli drobni przedsiębiorcy. Jeżeli jednak stopień dochodu jest dosyć wysoki, otwierają się pewne możliwości. Negocjacje warunków współpracy dopuszczają platformy Dotpay i Tpay, ale tylko po spełnieniu pewnych wymagań.

Mianowicie, klient musi wykazać, że jego obroty miesięczne przekraczają stopień 10 000 zł. Przelewy24 to platforma, która z kolei zachęca wszystkich do indywidualnych negocjacji. Nie znaczy to jednak, że zaoferuje preferencyjne warunki każdemu.

Innym sposobem na skorzystanie z negocjacji stawek jest kontakt z certyfikowanym partnerem TPay. Tutaj możemy dla klienta wynegocjować atrakcyjne stawki. Zakładając konto w TPay masz rabat od certyfikowanego partnera TPay: https://projektmarketing.pl/zaloz-konto-tpay

logo tpay

System płatności FONDY

płatności fondy

Kluczowe warianty – różnice w ofercie:

 • Opłata startowa: System platnosci online FONDY nie pobiera żadnej opłaty startowej. Instalacja i korzystanie z platformy FONDY jest darmowe.
 • Koszt wypłaty środków z konta: FONDY nie pobiera opłat za wypłaty z konta.
 • Prowizja za e-transfer: Prowizja to 1,6% + 0,25 zł, w przypadku przekroczenia progu 10 000 prowizję można renegocjować indywidualnie.
 • Obsługiwane karty: FONDY obsługuje wiele rodzajów kart z każdego kraju świata (Visa, Visa Electron, Mastercard and Maestro). Płatności można przyjmować w ponad 100 walutach bez niepotrzebnego przewalutowania. Dodatkowo oferuje płatności przez Facebook,  jak również umożliwia wygenerowanie linku do płatności, który później link można wysłać klientowi bezpośrednio SMSem, mailowo czy w bezpośredniej komunikacji poprzez social media. Ta ostatnia opcja szczególnie może przypaść do gustu firmom, które nie posiadają swojego sklepu internetowego.
 • Działalność gospodarcza: FONDY pracuje z podmiotami prawnymi i prywatnymi przedsiębiorcami.
 • Organizacja wypłat: Wypłaty na konta bankowe są zautomatyzowane. Są dokonywane regularnie zazwyczaj na drugi dzień po dokonaniu transakcji.

Dodatkowe funkcjonalności wyróżniające FONDY:

Szybki start – dzięki łatwej i intuicyjnej integracji można zacząć przyjmować płatności w mniej niż 3 godziny. A dzięki opcji kreowania wyglądu strony, można dopasować stronę płatności do wyglądu sklepu. FONDY oferuje integrację m.in. z 30+ różnymi CMS (WordPress i inni)

Personalizacja strony płatności – FONDY daje możliwość dopasowania strony płatności do wyglądu sklepu, tak aby zapewnić kupującym komfort zakupów.

Panel analityczny – dzięki któremu można przeglądać szczegóły płatności, zarządzać w prosty sposób zwrotami, generować i wysyłać e-faktury, tworzyć guziki płatności HTML, generować raporty płatności i udostępnia wiele innych funkcjonalności, które znacząco ułatwiają prowadzenie biznesu internetowego.

Wsparcie 24/7 – FONDY jest niezawodne w udzielaniu wsparcia klientom poprzez różne kanały komunikacji jak: telefon, Skype czy email.

Przypomnienie o niedokończonej płatności – można ustawić opcję mailowego przypominania klientowi o niedokończonej płatności lub o płatności odrzuconej, załączając do wiadomości link do strony, na której klient może dokończyć płatność.

Obsługa płatności cyklicznych – dzięki kalendarzowi płatności subskrypcyjne są łatwiejsze do zarządzania. Dzięki tej opcji środki są automatycznie pobierane w określonym terminie.

99% konwersja pomyślnych płatności oraz bezpieczeństwo transakcji – płatności są monitorowane przez system FondyAntifraud™, który zawiera ponad 300 zasad wykrywania nadużyć finansowych i jest na bieżąco aktualizowany o nowe metody wyłudzeń, dzięki czemu umożliwia szybkie wykrycie nadużycia.

Jaki system płatności online polecić?

Nie jest łatwo odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Jest to bowiem kwestia sporna. Jak widać, oferty poszczególnych firm różnią się detalami. To, co w przypadku jednej platformy wygląda gorzej względem konkurencji, w porównaniu z innym czynnikiem wygrywa.

Jest to zatem kwestia indywidualnych preferencji, dobrej analizy tego, jakie czynniki są dla danego biznesu najbardziej istotne. Osobiście, w tym momencie korzystam z platformy Dotpay, która odpowiada mi pod względem bezpieczeństwa przeprowadzanych transakcji, płynności i szybkości realizowanych przelewów oraz korzyści dodatkowych, np. w postaci stosunkowo niskiej prowizji oraz bardzo szerokich możliwości płatności.

Dotpay ma bowiem najbardziej rozbudowaną ofertę pod kątem przyjmowanych rodzajów kart płatniczych. Wpływa to na ogromną mobilność i możliwość współpracy z większą ilością klientów. Decyzję pozostawiam Tobie, a sam polecam Ci skorzystanie z usługi Dotpay lub TPay.

Płatności online a SEO / UX

Dokonując rankingu płatności online nie mogłem zapomnieć o aspektach związanych z SEO i pozycjonowaniem strony internetowych.

Zobacz wideo poradnik

Płatności na WordPress i sprzedaż wiedzy – co z pozycjonowaniem strony?

O czym warto pamiętać integrując płatności online na stronie www:

 • Pamiętaj o wdrożeniu certyfikatu SSL, https na swojej stronie i wykonaj przekierowanie 301 z http na https.
 • Bardzo użyteczne dla kupujących jest możliwość płatności ratalnych.
 • W przypadku blokowania treści premium na WordPressie przez wtyczkę Fast Micro Pay pamiętaj, że treść płatna nie indeksuje się w Google, a więc przestaje się pozycjonować i przestaje być widzialna dla robota indeksującego (możliwe spadki słów kluczowych).
 • Panel płatności online nie powinien się indeksować (noindex).
 • Jeżeli posiadasz linki do płatności online w pełnej lub skróconej formie, pamiętaj o dodaniu atrybutu rel nofollow, który zatrzyma przepływ mocy SEO wewnątrz strony.
 • Wstaw logo operatora płatności na stronie, aby zwiększyć zaufanie kupującego – praktycznie każdy zna operatora Dotpay, TPay, Przelewy24 czy PayU.
duplikacja treści

Unikalne artykuły o MARKETINGU I SEO Prosto na Twój najlepszy adres e-mail.

Projekt Marketing potrzebuje danych zawartych w tym formularzu w celu dodania Cię do listy mailingowej.

5 komentarze - Płatności online – wybieramy najlepszą platformę internetowych przelewów

 1. Fi pisze:

  Bzdura z dotpay- współpracują tylko z podmiotami zarejestrowanymi.

  1. Paweł Duda pisze:

   Zgadza się, w ostatnim czasie zmienili politykę. W chwili pisania artykułu nie było tego zakazu dla osób fizycznych.

 2. Płatności Internetowe pisze:

  DotPay już odpłynął w głębie..rynkowego rekina czyli przelewów24. Połączenie dwóch operatorów trochę trochę namiesza. Warto zaktualizować porównanie.

 3. paybynet pisze:

  Dziś w zakupach internetowych coraz większy udział mają nie portale aukcyjne, a właśnie sklepy internetowe. Sam znajduję się po obu stronach barykady – bo jestem i klientem i właścicielem tego typu miejsca. Jeśli chodzi o płatności, to z czystym sumieniem mogę polecić usługę Paybynet. Dzięki niej możliwa jest błyskawiczna i co najważniejsze bezpieczna realizacja przelewów internetowych. Dużym plusem jest brak udziału strony trzeciej – przelew realizowany jest bezpośrednio z konta bankowego klienta na konto odbiorcy, czyli w tym wypadku sklepu internetowego.

 4. Najchętniej wybieranym systemem płatności przez Polaków to PayU. Ma niestety wyższą prowizję niż konkurencja ale tu nie do końca chodzi o prowizję. PayU to już znana i utarta marka w śród płatności online. Zna ją każdy Polak robiący zakupy onlie. Prosta w obsłudze, używana przez większość co czynią ją w oczach klientów zaufaną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *