2017-07-22 Pozycjonowanie 0 Opinie
google planner keyword poradnik

Google Keyword Planner, czyli jak wyszukać najlepsze słowa kluczowe do pozycjonowania i planowania kampanii AdWords?

W dzisiejszym poradniku chciałbym zaprezentować najważniejsze narzędzie Google do wyszukiwania konwertujących słów kluczowych, które mają przełożenie na efektywne pozycjonowanie stron www i skuteczne przeprowadzenie płatnych kampanii reklamowych AdWords. Musisz jednak wiedzieć, że dobór fraz kluczowych do pozycjonowania strony decyduje o sukcesie bądź porażce obranej strategii SEO. Podobnie jest z wyborem słów kluczowych do kampanii AdWords. Dobre słowa gwarantują sukces, złe frazy kluczowe przyczyniają się do przepalania budżetu i porażki kampanii reklamowej. Narzędzie, które zostanie dzisiaj szczegółowo przedstawione to Google Keyword Planner. Potencjał Planera Słów Kluczowych jest wykorzystywany przez inne, darmowe oraz płatne narzędzia SEO. Jeżeli jesteś posiadaczem firmowej strony lub właścicielem sklepu internetowego, to koniecznie poznaj możliwości profesjonalnej „maszyny Google” do wyszukiwania słów kluczowych.

Definiując, czym jest Google Keyword Planner?

Google Keyword Planner dawniej Google Keyword Tools – to darmowe narzędzie udostępniane przez Google do wyszukiwania słów kluczowych, których ludzie poszukują w wyszukiwarce Google. Planner Słów Kluczowych pozwala wykryć dobrze konwertujące słowa i namierzyć nowe frazy, które z dużym prawdopodobieństwem odniosą sukces w kampaniach SEO, czy PPC. Co więcej… Narzędzie pozwala także zidentyfikować słowa kluczowe do wykluczenia z kampanii reklamowych, co pozwoli zoptymalizować koszty prowadzenia kampanii.

Klucze do Google otwierające bramy konwersji

Każdy biznes można opisać w postaci słów kluczowych, których ludzie poszukują w wyszukiwarce Google. Część zapytań wpisywanych do wyszukiwarki będzie dobrze konwertować, część fraz wspomoże konwersje i wejścia bezpośrednie, a część słów kluczowych będzie wykluczało konwersje.

I to jest sztuka pozycjonowania stron i płatnych kampanii PPC – znaleźć najlepsze słowa kluczowe, które sprowadzą użytkowników z wyszukiwarki na stronę internetową i zamienią w dobrze płacących klientów.

słowo kluczowe wpisane do przeglądarki

Zakładając, że jesteś właścicielem sklepu z pewnością zadajesz sobie następujące pytania:

 • Jakie słowa kluczowe z mojej branży ludzie wpisują do Google?
 • Ile razy w miesiącu dane słowo kluczowe jest wpisywane do wyszukiwarki?
 • Jaka jest sezonowość każdego słowa?
 • Które frazy mogą najlepiej konwertować?
 • Jaka jest konkurencja na dane słowo?
 • Ile wynosi średni koszt kliknięcia w płatną reklamę Google na wybrane słowo kluczowe?

Odpowiedzi na powyższe pytania udzieli Google Keyword Planner, który zawiera znacznie więcej metryk.

metryki keyword planera

Jak uruchomić Planer Słów Kluczowych?

Warunkiem korzystania z narzędzia do wyszukiwania słów kluczowych jest rejestracja bezpłatnego konta Google – [Link] do założenia poczty Gmail.

Zobacz wideo poradnik

Jak założyć konto Gmail?

Po założeniu konta wejdź na stronę https://adwords.google.com/KeywordPlanner i zacznij używać Planera.

Instrukcja obsługi Google Keyword Planner

Zobacz wideo poradnik

Przewodnik po Planerze Słów Kluczowych – najważniejsze funkcje.

Gdzie jest Google Keyword Planner w nowym panelu AdWords?

Nowy panel AdWords jest całkiem intuicyjny, chociaż zmieniło się wiele pod względem szaty graficznej i wyglądu.

gdzie jest planner w nowym panelu AdWords

Widok Planera Słów Kluczowych wygląda tak jak na grafice poniżej.

planer słów kluczowych - widok narzędzia

Do wyszukiwania słów kluczowych najczęściej wykorzystuje się pierwszą zakładkę:

 • Wyszukaj nowe słowa kluczowe za pomocą wyrażenia, witryny lub kategorii.

Jak wyszukiwać nowe słowa kluczowe?

Wpisz do narzędzia przykładowe słowa kluczowe, które chcesz wykorzystać do pozycjonowania lub zaplanowania kampanii AdWords. Możesz sprawdzić potencjał dla kilku fraz jednocześnie – wystarczy, że każde słowo kluczowe oddzielisz przecinkiem. Ciekawą funkcją narzędzia jest zastosowanie wykluczających słów kluczowych, co z punktu widzenia kampanii AdWords jest szczególnie istotne. Wyszukiwanie fraz można dostosować do filtrów dostępnych z poziomu planowania słów kluczowych.

jak korzystać z planera słów kluczowych

Pamiętaj, aby wybrać odpowiednie ustawienia kierowania:

 • Lokalizację
 • Język
 • Sieć wyszukiwania

Przydatną funkcją Plannera Słów Kluczowych jest prezentacja wpisanych fraz w osobnej tabeli ze szczegółowymi wartościami dla poszczególnych metryk.

W stworzeniu dobrego Keyword Researchu warto wykorzystać 2 dostępne etykiety:

 • Propozycje grup reklam
 • Propozycje słów kluczowych

Większość osób wykorzystuje etykietę propozycji słów kluczowych, zapominając o możliwościach namierzenia konwertujących fraz z poziomu propozycji grup reklam.

jak korzystać z planera

Czy 0 = 0 dla Planera Słów Kluczowych?

Średnia miesięczna liczba wyszukiwań dla każdego zapytania w Planerze Słów Kluczowych prezentowana jest jako szacunkowa, przybliżona wartość. W trakcie wyszukiwania fraz z długiego ogona może dojść do sytuacji, że wpisywane zapytanie będzie mieć zerową wartość średniej miesięcznej liczby wyszukiwań. Istnieją miliony fraz kluczowych, które w poniższy sposób będą się prezentować w narzędziu.

fraza kluczowa mająca 0 wyszukiwań

Czy to oznacza, że fraza kluczowa została wpisana do wyszukiwarki 0 razy w miesiącu? Czy fraza kluczowa jest bezwartościowa pod kątem pozycjonowania i planowania kampanii AdWords? Nie, wyszukanie tego typu fraz może dobrze skonwertować i zagospodarować niszę. Najniższą wartością średniej miesięcznej liczby wyszukiwań w Planerze jest wartość 10, natomiast wyszukiwania poniżej tej liczby są potraktowane przez Plannera jako 0, czyli frazy bezwartościowe. Zatem frazy kluczowe posiadające zerowy potencjał w Planerze mogą bardzo dobrze konwertować.

Przekonaliśmy się o tym na własnej skórze, sprzedając wtyczkę do płatności WordPress – https://fastmicropay.pl/, gdzie wdrożony moduł darowizn świetnie konwertuje nowych klientów.

#3 powody, dlaczego warto korzystać z Google Keyword Planner?

Wiesz już, na czym polega Planer Słów Kluczowych, ale nadal nie jesteś przekonany do narzędzia Google? Zapoznaj się z poniższym spisem zalet Planera, które jest fundamentalnym narzędziem do wyszukiwania fraz kluczowych.

Powód #1 – Wyszukanie najlepszych słów dla SEO i AdWords

Słowa kluczowa to podstawowe narzędzie działań SEOwców i SEMitów wykorzystywane w największych agencjach SEO SEM. Planer Słów Kluczowych jest narzędziem, które pomaga planować nowe kampanie reklamowe i rozbudować istniejące o dobre, konwertujące frazy.

W przypadku usług SEO, Google Keyword Planner jest wykorzystywany do robienia Keyword Researchu, czyli wyszukiwania słów kluczowych do optymalizacji i pozycjonowania strony. Doświadczony specjalista SEO posiada niezbędne umiejętności, aby wybrać nowe frazy do optymalizacji, czy rozbudowy serwisu.

Powód #2 – Racjonalna wycena słów kluczowych

Decydując się na współpracę z agencją, firma będzie musiała wycenić koszt pozycjonowania słów kluczowych i cenę uruchomienia kampanii AdWords. Szacunkowa stawka CPC dostępna w Planerze Słów Kluczowych w połączeniu z analizą innych narzędzi pozwala określić budżet na kampanie AdWords i racjonalnie wycenić koszty pozycjonowania wybranych fraz w wyszukiwarce Google.

Według mojej opinii najlepszym rozwiązaniem dla właścicieli stron jest pozycjonowanie nielimitowanej ilości słów kluczowych w pomniejszonym modelu abonamentowym + dodatkowe bonusy za wypozycjonowanie wybranych fraz, które powinny działać motywująco na pracę agencji SEO. Zobacz więcej informacji o modelach rozliczeń z agencją SEO i celach pozycjonowania stron.

Powód #3 – Szczegółowe metryki dla słów kluczowych

Dostępne metryki w Planerze Słów Kluczowych dostarczają ciekawych i przydatnych informacji, które pozwalają dostosować strategie pozycjonowania pod cele biznesowe. Wybór fraz kluczowych do pozycjonowania zależy nie tylko od trudności słowa, ale także od sezonowości, wieku i historii domeny. Dla nowej domeny warto w pierwszej kolejności skupić się na długim ogonie, a domeny z kilkuletnim stażem i dobrą historią można zazwyczaj skutecznie pozycjonować na trudniejsze i ogólniejsze frazy kluczowe.

Podsumowanie

Google Keyword Planner to fundamentalne narzędzie do wyszukiwania słów kluczowych, które pozwoli przefiltrować dobre frazy kluczowe i wykluczyć z kampanii słowa, które nie będą konwertować. Bazę danych z Planera Słów Kluczowych wykorzystują inne narzędzia pozycjonerskie, dlatego warto wykorzystać potencjał Planera do własnych działań SEO / SEM. W trakcie wyszukiwania fraz należy korzystać z etykiety propozycji grup reklam i propozycji słów kluczowych, co pozwoli znaleźć najlepiej konwertujące zapytania. Warto mieć na uwadze, że prezentowane wartości poszczególnych metryk Google Keyword Planner są przybliżone. Warto pamiętać, że istnieją słowa kluczowe, które mogą mieć zerową wartość średniej miesięcznej ilości wyszukiwań, a jednocześnie być idealnymi słowami do pozycjonowania, czy kampanii AdWords.

Zrobienie dobrego Keyword Researchu wymaga doświadczenia specjalisty. Słowa kluczowe decydują o sukcesie bądź porażce kampanii AdWords, czy strategii pozycjonowania stron.

Jeżeli poszukujesz dobrego fachowca, który znajdzie dla Ciebie idealne słowa kluczowe do działań marketingowych, to skorzystaj z usług specjalistów Projekt Marketing. Zadzwoń: 570-664-431.

Mam też do Ciebie ogromną prośbę. Jeżeli uznasz, że przewodnik z poradami po Planerze Słów Kluczowych okazał się wartościowy i pomocny, to udostępnij go swoim znajomym lub podlinkuj. Gdziekolwiek… Niech inni ludzie też na tym skorzystają.

duplikacja treści

Unikalne artykuły o MARKETINGU I SEO Prosto na Twój najlepszy adres e-mail.

Projekt Marketing potrzebuje danych zawartych w tym formularzu w celu dodania Cię do listy mailingowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *