2019-08-14 Pozycjonowanie 0 Opinie
blokowanie indeksowania google panda

Blokowanie indeksowania podczas tworzenia nowej strony. Leniwa Panda może Ci zaszkodzić!

Nowe strony internetowe w znaczącej ilości przypadków budowane są często na szybko i po kosztach, nie mówiąc o braku przemyślenia struktury strony pod kątem SEO. Jednym z istotnych błędów webmastera podczas szybkiego tworzenia nowej strony jest brak włączenia blokady indeksowania dla robotów sieciowych. To poważny błąd, którego istnienie jest odczuwalne w kolejnych miesiącach istnienia serwisu. Przyczynia się do tego, że częstotliwość odwiedzania strony przez robota Google nie będzie wysoka. W konsekwencji pozycjonowanie strony i napędzanie ruchu organicznego na stronę z wyszukiwarki nie będzie skuteczne i efektywne.

Zobacz wideo poradnik

Kompletny przewodnik po blokadzie indeksowania nowych stron.

Nowa strona internetowa pod czujnym okiem algorytmu Panda

Zanim powiemy o blokadzie indeksowania podczas tworzenia strony należy wiedzieć, że nowo budowany serwis jest wynikiem dziesiątek, setek lub tysięcy testów w zależności od ilości i złożoności funkcjonalności koniecznych do wdrożenia.

W wyniku testów powstają strony bardzo niskiej jakości:

  • Podstrony testowe z tekstem typu lorem ipsum.
  • Puste podstrony z nagłówkiem.
  • Przykładowe strony usług z tekstem skopiowanym ze strony konkurencji, które łamią polskie prawo i wywołują negatywne zjawisko duplicate content.
  • Niezoptymalizowane galerie pod kątem SEO z brakiem atrybutu ALT przy grafikach.
  • Testowe strony wpisów, stron statycznych, realizacji.

Algorytm Google Panda powstał w tym celu, aby piętnować i karać strony, które generują treści niskiej jakości.

Jeżeli wyżej wymieniowe rodzaje stron testowych trafią do indeksu wyszukiwarki Google, wówczas Panda rozpocznie proces karania strony.

  • Strona nowa, generująca znaczącą ilość stron o bezwartościowej treści, zostanie oflagowana jako serwis niskiej jakości.
  • Zmniejszy się częstotliwość odwiedzin Googlebota na stronie, a więc rzadziej będzie indeksował stronę.
  • Zostanie obniżona widoczność strony w wyszukiwarce.

Należy pamiętać, że nowa strona internetowa jest szczególnie wnikliwie oceniana nie tylko przez algorytm Panda (ocena jakości treści na stronie), ale także przez pozostałe algorytmy Google (np. Pingwin i ocena jakości dostarczonych linków do strony w czasie rzeczywistym).

Blokada indeksowania jest obowiązkiem podczas tworzenia nowego serwisu

Tak więc, aby uniknąć kary od Google Panda za treści niskiej jakości generowanych testowo na nowych witrynach wykorzystuje się blokadę indeksowania strony w Google. Istnieją 2 skuteczne sposoby na blokowanie indeksowania strony w Google: meta tag noindex lub plik robots.txt z instrukcją Disallow.

Blokowanie indeksowania strony przez meta tag noindex

Do sekcji head strony wklej następujący kod HTML:

<meta name="robots" content="noindex">

Blokada indeksowania strony przez robots.txt

Plik robots.txt znajduje się zawsze pod adresem https://twojanazwadomeny.pl/robots.txt (jeżeli taki adres nie istnieje w Twoim serwisie, wówczas plik robots.txt należy wgrać na serwer strony)

Do pliku robots.txt wklej nastepujący kod:

User-agent: *
Disallow: /

Należy pamiętać, aby skorzystać tylko z jednego wyżej wymienionego sposobu na blokadę indeksowania.

W przypadku stron na WordPress, aby zablokować indeksowanie strony w Google należy przejść do: kokpit WordPress-Ustawienia-Czytanie-Widoczność dla wyszukiwarek i zaznaczyć pole Proś wyszukiwarki o nieindeksowanie tej witryny.

blokada indeksowania wordpress

Zaznaczenie tego pola automatycznie uruchomi tag noindex w sekcji head strony i zablokuje indeksowanie strony w wyszukiwarce.

Co z blokowaniem indeksowania po oficjalnym wdrożeniu nowej strony?

Jeżeli nowa strona jest całkowicie pozbawiona stron testowych i gotowa do zaprezentowania użytkownikom, wówczas należy pamiętać, aby umożliwić indeksowanie w Google.

W tym celu należy usunąć meta tag noindex lub usunąć z pliku robots.txt instrukcję Disallow: / lub w przypadku WordPress odznaczyć pole – Proś wyszukiwarki o nieindeksowanie tej witryny.

W kolejnym kroku należy zadbać, aby nowa strona jak najszybciej została dodana do Google. W tym celu należy zainstalować narzędzie Google Search Console i skorzystać z odświeżonego narzędzia Pobierz jako Google = Sprawdzenie adresu URL. Jeżeli nie skorzystamy z opcji szybkiego indeksowania, wówczas może minąć nawet do 30 dni zanim nowa strona trafi do indeksu Google i zacznie się pozycjonować w wyszukiwarkach.

Zobacz wideo poradnik

Pobierz jako Google w odświeżonym Search Console.

W sytuacji, gdy webmaster zapomni wykonać powyższe czynności strona nadal będzie blokowana dla robotów Google pomimo skorzystania z narzędzia Pobierz jako Google. W efekcie indeksowanie strony i dodanie jej do indeksu Google będzie niemożliwe. Dla właściciela strony będzie to oznaczało całkowity brak ruchu na stronie i brak realizacji celów, jakie nowa strona ma spełniać.

Co, jeśli zindeksowały się strony testowe w Google?

Jeżeli strona testowa pojawia się w indeksie Google, wówczas SEO całej strony zostanie osłabione. W tym przypadku testowe podstrony należy niezwłocznie usunąć z serwisu i wykonać przekierowanie 301 na stronę główną.

Zobacz wideo poradnik

Jak zrobić uniwersalne przekierowanie 301 poprzez plik .htaccess na serwerze?

Podsumowanie

W trakcie tworzenia nowej strony istnieje prawdopodobieństwo uruchomienia wielu testowych stron niskiej jakości. Aby uniknąć kary ze strony algorytmu Panda za treści niskiej jakości, jakie trafiają do indeksu Google – należy włączyć blokadę indeksowania za pomocą meta tagu noindex dodawanego do sekcji head strony lub za pomocą instrukcji
Disallow: / dodawanej do pliku robots.txt.

Po ukończeniu strony należy dokładnie sprawdzić, czy w serwisie istnieją testowe strony. Jeżeli tak, należy je usunąć. Jeżeli jesteśmy w 100% przekonani, że serwis jest gotowy dla użytkowników, wówczas usuwamy instrukcje blokujące indeksowanie i dodajemy nową stronę do Google za pomocą odświeżonego narzędzia Pobierz jako Google w Nowym Search Console.

Jeżeli webmaster podczas tworzenia nowej strony zapomniał włączyć blokadę indeksowania, wówczas do indeksu Google mogą trafić bezwartościowe strony niskiej jakości, które mogą utrudnić skuteczne pozycjonowanie strony w wyszukiwarkach. Aby pozbyć się problemu należy niezwłocznie usunąć wszystkie testowe strony i wykonać przekierowanie 301.

duplikacja treści

Unikalne artykuły o MARKETINGU I SEO Prosto na Twój najlepszy adres e-mail.

Projekt Marketing potrzebuje danych zawartych w tym formularzu w celu dodania Cię do listy mailingowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *