2019-08-10 Pozycjonowanie 2 Opinie
atrybut alt w html seo

Atrybut ALT przy grafikach znacznika IMG w HTML. Poradnik SEO

Atrybut ALT – w skrócie ALT lub tekst alternatywny pliku graficznego osadzonego na stronie internetowej. ALT to atrybut znacznika obrazka w języku HTML. Służy do opisania zawartości grafiki dla robotów indeksujących, co jest kluczowe jeśli chodzi o pozycjonowanie w wyszukiwarkach. Jest to najważniejszy atrybut optymalizacji grafik na potrzeby stron www.

Co to jest ALT?

atrybut alt w html

Zobacz wideo poradnik

Atrybut ALT przy grafikach znacznika IMG w HTML – co warto wiedzieć?

Pusty atrybut ALT to kardynalny błąd optymalizacji grafik pod SEO

Przykład pustego ALT-a.


<img src="ciesnina-hudsona.jpg" alt="" />

Brak atrybutu ALT dla wyszukiwarek oznacza brak obrazka na stronie. Tekst alternatywny jest kluczowym elementem optymalizacji strony pod SEO, który ma istotny wpływ także na pozycje domeny w wynikach wyszukiwania Google.

Prawidłowa konstrukcja uzupełnionego atrybutu ALT dla robotów sieciowych.


<img src="ciesnina-hudsona.jpg" alt="cieśnina hudsona" />

Kto czyta atrybuty ALT i kiedy jest on wyświetlony?

Atrybuty ALT czytają roboty sieciowe, które indeksują strony internetowe. Napotykając poprawnie uzupełniony ALT potrafią dowiedzieć się, co prezentuje grafika dla osoby odwiedzającej stronę www.

Atrybut ALT grafik jest wyświetlany w programach dla osób mających problemy ze wzrokiem. Tekst alternatywny wyświetla się także pod przeglądarką internetową, jeżeli obrazek nie może zostać załadowany z serwera strony.

Specjaliści SEO do wyświetlenia atrybutów ALT wykorzystują wtyczki do przeglądarek, np: Web Developer Toolbar. Wykorzystują moduł Images -> Display Alt Attributes.

Zobacz wideo poradnik

Jak wyświetlić ALT pod przeglądarką Chrome z Web Developer Toolbar?

Atrybut ALT a fraza kluczowa

Atrybut ALT powinien zawierać najważniejsze słowo kluczowe, tekst opisujący grafikę. Dodanie do każdej grafiki atrybutu ALT pozwoli zwiększyć jej widoczność podczas przeglądania obrazów w wyszukiwarce Google. W efekcie zwiększy się ruch na stronie pochodzący z wyszukiwania grafik i prawdopodobieństwo pozyskania klienta.

Podczas optymalizacji atrybutu ALT obrazka należy unikać upychania wielu fraz kluczowych i wystrzegać się spamowania fraz po przecinku. Opis atrybutu powinien być jednak szczegółowy, ponieważ wyświetla się on także dla osób mających problemy ze wzrokiem.

poprawny alt z frazą kluczową

Atrybut ALT a polskie znaki

W atrybucie ALT należy używać wszystkich polskich znaków, włącznie z literami: ą, ę, ć, ł, ś, ó, ż, ź. Pamiętaj, aby nazwy plików graficznych ładowanych na serwer nie zawierały typowo polskich znaków diakrytycznych.

atrybut alt dodawaj polskie znaki diakrytyczne

Czy nazwy atrybutów ALT powinny być unikalne?

Tak. Nie wolno dopuścić do sytuacji, gdzie na jednej podstronie osadzimy pliki graficzne zawierające powielone atrybuty ALT. W ten sposób dochodzi do duplikacji tekstów alternatywnych, co marnuje potencjał optymalizacji ALT każdej grafiki z osobna.

Optymalizacja atrybutu ALT obrazka w WordPress

Podczas wgrywania pliku graficznego do biblioteki mediów na stronie założonej w systemie WordPress należy odszukać pole o nazwie tekst alternatywny. Jest to pole, gdzie trzeba uzupełnić atrybut ALT obrazka i wpisać tekst opisujący grafikę wraz z frazą kluczową.

pole do uzupełnienia atrybutu alt w wordpress

Zobacz wideo poradnik

Jak krok po kroku uzupełnić atrybut ALT obrazka w WordPress?

Automatyczna optymalizacja atrybutów ALT w sklepach internetowych

Poprawna optymalizacja ALT produktów w sklepach internetowych może wygenerować ruch organiczny z wyszukiwarki Google Grafika. Platformy sklepowe, takie jak: Shoper, ClickShop, Prestashop, IAI Shop, Magento posiadają wbudowany, automatyczny mechanizm optymalizacji atrybutu ALT dla grafik produktów.

Atrybut ALT produktu jest uzupełniony na podstawie nazwy produktu. Kluczem poprawnej optymalizacji grafiki jest zatem poprawne nazwanie produktu w sklepie internetowym.

automatyczna optymalizacja alt obrazu w sklepach internetowych na podstawie nazwy produktu

Zobacz wideo poradnik

Jak nazywać produkty w sklepie internetowym, aby się dobrze pozycjonowały?

Jeżeli sklep internetowy nie posiada mechanizmu automatycznej optymalizacji ALT grafik produktów, wówczas obrazki stają się niewidoczne dla robotów sieciowych. W efekcie sklep traci ruch z wyszukiwarki grafik, osłabia ogólną optymalizację strony pod kątem SEO i obniża pozycje fraz kluczowych.

duplikacja treści

Unikalne artykuły o MARKETINGU I SEO Prosto na Twój najlepszy adres e-mail.

Projekt Marketing potrzebuje danych zawartych w tym formularzu w celu dodania Cię do listy mailingowej.

2 komentarze - Atrybut ALT przy grafikach znacznika IMG w HTML. Poradnik SEO

  1. Scorise pisze:

    Atrybut ALT to chyba jedna z elementarnych rzeczy, jeżeli chodzi o pozycjonowanie witryn:)

  2. Bardzo dobry artykuł i obszerny. Dziękuję.
    Brakuje mi jedynie porównania „alt” do „title” czy obie wartości tych znaczników mogą być takie same dla tego samego IMG? albo czy jest sens wstawiać alt oraz title zarazem?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *