2019-11-15 Pozycjonowanie 0 Opinie
kim jest pozycjoner

Pozycjoner, czyli kim jest specjalista ds. SEO?

W Polsce coraz więcej firm decyduje się na promowanie swoich towarów i usług w Internecie, dlatego też na rynku pojawia się coraz więcej profesjonalnych agencji SEO. W dzisiejszych czasach, aby odnieść sukces „w sieci”, potrzebna jest nie tylko porządna strona internetowa, ale również wysokie pozycje w wyszukiwarce Google. To właśnie w tym zadaniu może nam pomóc pozycjoner stron www.

Pozycjoner – co to jest ?

Pozycjoner (SEO Specialist) – nazwa zawodu specjalisty ds. SEO, którego codziennym zadaniem jest pozycjonowanie stron internetowych w wyszukiwarkach. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że pozycjoner dba o to, aby pozycjonowana strona znajdowała się wysoko w wynikach wyszukiwania Google.

Od czego zacząć, aby zostać pozycjonerem?

Pozycjoner na początku swojej przygody z pozycjonowaniem według mojej opinii powinien zatrudnić się w agencji SEO. W takiej firmie można nabyć bezcenne doświadczenie, nawiązać kontakty w branży, poszerzyć wiedzę, nauczyć się biegłej obsługi narzędzi SEO i zobaczyć funkcjonowanie agencji od kuchni.

Rzetelna praca i rozwój popłaca, ponieważ możesz otworzyć sobie drzwi do kariery SEO-wca, który zarabia godziwe pieniądze w dobrych warunkach. Pozycjonowanie strony może się odbywać w biurze firmy, a także zdalnie w domu z dostępem do internetu.

Doświadczony pozycjoner z kilkuletnim stażem ma 2 dobre warianty:

  • Zdobywa awanse w agencji, rozwija się i zarabia więcej pieniędzy.
  • Zakłada własną firmę pozycjonerską i zarabia jeszcze więcej pieniędzy.

Aby jednak zostać pozycjonerem w agencji SEO i rozpocząć przygodę z pozycjonowaniem musisz już na wstępie znać podstawowe techniki SEO i narzędzia analityczne. Im bardziej będziesz znał podstawy SEO, tym większe prawdopodobieństwo przyjęcia do pracy.

Jakie podstawy SEO, aby otrzymać pracę w agencji?

Osoby, które w najbliższym czasie chcą rozpocząć swoją przygodę z pozycjonowaniem powinni dowiedzieć się nieco więcej o kompetencjach SEO-wca.

W agencjach podczas rekrutacji mile widziane jest przynajmniej 2-letnie doświadczenie w branży SEO.

Co jednak mają powiedzieć osoby świeżo po studiach lub ludzie, którzy chcieliby zmienić branżę?

Najlepszym sposobem jest założenie własnej strony i jej samodzielne pozycjonowanie, aby pochwalić się efektami podczas rozmowy kwalifikacyjnej. To naprawdę pomaga w zdobyciu pracy!

6 niezbędnych umiejętności technicznych, aby zostać Juniorem SEO?

  • Podstawy HTML, CSS oraz mile widziane PHP (postaw nacisk na dwa pierwsze).
  • Podstawy narzędzi Google Analytics i Google Search Console.
  • Podstawy obsługi przynajmniej jednego narzędzia do wyszukiwania słów kluczowych, np: Planner Słów Kluczowych.
  • Podstawy obsługi WordPress i zarządzania treścią.
  • Podstawy obsługi serwera.
  • Podstawy obsługi hostingu.

Praca SEO-wca to ciągły rozwój. Będziesz musiał być na czasie, jeżeli chodzi o najnowsze trendy w wyszukiwarkach, znać podstawy marketingu. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że wielu pozycjonerów zajmuje się również copywritingiem lub wykonywali ten zawód w przeszłości.

W zawodzie tym mile widziane jest również analityczne myślenie i wyższe wykształcenie informatyczne albo marketingowe. Znam wielu pozycjonerów bez studiów informatycznych, którzy są naprawdę dobrymi specami w branży SEO i zaczynali jako samoucy.

Dziś jest o wiele prościej niż kiedyś… Na rynku jest wiele płatnych szkoleń i darmowych kursów z pozycjonowania idealne dla przyszłych pozycjonerów, dzięki którym każdy może nabyć nie tylko podstawową wiedzę, ale również na bieżąco rozwijać swoje dotychczasowe umiejętności.

Zobacz wideo poradnik

Nauka pozycjonowania – jakie strony i źródła polecam?

Jak wygląda praca pozycjonera? 6 najważniejszych zadań

Jeszcze kilka lat temu pozycjoner zajmował się głównie optymalizacją stron i sklepów internetowych oraz pozyskiwaniem linków. Branża SEO bardzo szybko się zmienia, dlatego też obowiązki specjalistów od pozycjonowania na bieżąco się zmieniają.

Zakres obowiązków specjalistów ds. SEO zależą tak naprawdę od posiadanych umiejętności oraz od wybranej strategii pozycjonowania danej strony internetowej. Pozycjonowanie jest ciekawą pracą, ponieważ przy każdej stronie wykonuje się inne czynności, aby poprawić pozycje strony w Google.

Zobacz wideo poradnik

6 najważniejszych działań pozycjonera / specjalisty ds. SEO.

1. Strategia i cele biznesowe

Pierwszym zadaniem pozycjonera jest oczywiście ustalenie strategii pozycjonowania strony w Google. W wielu przypadkach głównym celem jest poprawienie pozycji na wybrane słowa kluczowe bądź promowanie najbardziej rentownych produktów, ofert czy usług.

2. Audyt SEO

Drugim bardzo ważnym zadaniem pozycjonera jest przygotowanie kompleksowego audytu SEO. Ma to duże znaczenie przede wszystkim wtedy, gdy strona była wcześniej pozycjonowana. Niestety nie wszystkie agencje SEO korzystają z bezpiecznych technik pozycjonowania, dlatego też dzięki audytowi można szybko dowiedzieć się, które linki wymagają usunięcia i które elementy na stronie wymagają poprawy. Na rynku jest wiele rzetelnych firm specjalizujących się głównie w audytach SEO.

3. Dobre słowa kluczowe

Kolejnym bardzo ważnym zadaniem pozycjonera jest oczywiście wyznaczenie najlepszych słów kluczowych do kampanii SEO i pozycjonowania, które będą generować ruch na stronie,  klientów i realizować cele biznesowe strony pozycjonowanej. Jeżeli głównym celem firmy jest pozycjonowanie się na frazy „long tail”, to pozycjoner musi oczywiście ustalić najbardziej atrakcyjne frazy kluczowe z długiego ogona. W doborze słów kluczowych pomagają nie tylko specjalne narzędzia SEO, ale również dokładna analiza konkurencji.

4. Optymalizacja strony pod kątem SEO

Czwartym najważniejszym zadaniem pozycjonera jest kompleksowa optymalizacja strony pod kątem SEO. Niestety bez dobrej optymalizacji bardzo trudno jest wskoczyć na wysokie pozycje nawet na lokalne słowa kluczowe. Przydaje się mocno znajomość kodu HTML / CSS, obsługa serwera i podstawowych systemów CMS. W dzisiejszych czasach bardzo ważne jest przede wszystkim to, aby strona lub sklep internetowy bardzo dobrze i szybko wyświetlał się na wszystkich urządzeniach mobilnych. Oprócz optymalizacji samego kodu strony ogromną rolę w pozycjonowaniu strony pełni także optymalizacja treści. Mowa tutaj oczywiście o przygotowaniu wysokiej jakości treści, które będą nie tylko dobrym wabikiem na potencjalnych klientów, ale będą także przyjazne dla robotów sieciowych i będą budować zaufanie Google do strony.

5. Mocne linki SEO

Opisując najważniejsze zadania pozycjonerów nie można zapominać również o link buildingu, czyli o pozyskiwaniu mocnych linków SEO. Jeszcze kilka lat temu można było pozyskać wiele linków za pomocą specjalnych „automatów”. W dzisiejszych czasach takie techniki są bardzo ryzykowne, dlatego też mocne linki pozycjonerzy muszą zdobywać ręcznie. Pamiętać należy o tym, że wysokiej jakości link może kosztować od 100 zł do nawet kilku tysięcy. Wysokiej jakości linki z porządnych serwisów, mogą nie tylko poprawić pozycje w wyszukiwarce Google, ale dodatkowo mogą wygenerować ruch na stronie, dlatego też jest to jedna z tych inwestycji, która powinna się zwrócić.

6. Analiza SEO i monitoring pozycji

Pozycjoner odpowiada również za analizę SEO i monitorowanie pozycji. Jak powszechnie wiadomo algorytmy Google cały czas się zmieniają, dlatego też na bieżąco trzeba zmieniać strategie pozycjonowania, aby móc zdobyć wysokie pozycje i utrzymać się na nich.

Jakie dodatkowe prace wykonuje SEO-wiec?

Jak wspomniano powyżej pozycjonerzy odpowiadają za bardzo wiele różnych zadań. W dużych agencjach SEO ważną rolę odgrywa na przykład budowanie własnego zaplecza SEO i linkowanie go. Zadania tego typu w dużym skrócie wiążą się z koniecznością stawiania wysokiej jakości stron tematycznych i umieszczania na nich wartościowych treści wraz z linkami do stron pozycjonowanych. Firmy mogą budować zaplecza SEO także dla swoich klientów biznesowych.

Zobacz wideo poradnik

Co to jest zaplecze SEO?

Zobacz wideo poradnik

Pytania potencjalnych klientów o zaplecze SEO w Projekt Marketing.

Zobacz wideo poradnik

Zaplecze SEO +/- 10.000 zł lepszą inwestycją od Google ADS.

W niektórych agencjach pozycjonerzy w dzisiejszych czasach zajmują się również content marketingiem, czy też marketingiem szeptanym, który w ostatnim czasie cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Praktycznie co roku pojawiają się nowe formy promowania firm w Internecie, dlatego też zadania pozycjonerów nieustannie się zmieniają.

Aby utrzymać się na rynku dobry SEO-wiec powinien oczywiście podążać za wszelkimi nowinkami i zmianami technologicznymi. W tym celu musi on nieustannie poszerzać swoją wiedzę, dzięki szkoleniom. Marketing internetowy cały czas ewoluuje, tak samo zresztą jak i cała branża SEO.

Ile zarabia pozycjoner stron internetowych?

Jeżeli chodzi o wynagrodzenie specjalistów od SEO, to w dużej mierze zależą one od posiadanych umiejętności, doświadczenia oraz od miejsca zamieszkania.

Postaramy się napisać przybliżone wynagrodzenie.

Najmniej zarabia oczywiście młodszy specjalista SEO, który dopiero zaczyna swoją przygodę z pozycjonowaniem. Osoby na tym stanowisku zarabiają w okolicy minimalnej pensji krajowej i zajmują się optymalizacją stron, przeprowadzaniem audytów i link buildingiem. Z upływem miesięcy pracy pozycjonera, nabywania doświadczenia i wypracowywania efektów dla klientów danej agencji – wynagrodzenie powinno wyraźnie wzrastać.

Ambitny pozycjoner z chęcią do pracy i doświadczeniem około 2-4 lat w branży SEO może już zarobić w granicach 3000 – 6000 zł netto / mies.

Właściciel agencji może zarobić w okolicach 10 000 zł netto / mies. lub więcej.

duplikacja treści

Unikalne artykuły o MARKETINGU I SEO Prosto na Twój najlepszy adres e-mail.

Projekt Marketing potrzebuje danych zawartych w tym formularzu w celu dodania Cię do listy mailingowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *