2018-06-23 Pozycjonowanie 0 Opinie
katalog stron można przyrównać do gabinetu

Katalogowanie stron internetowych okiem SEOwca

W dzisiejszym poradniku chciałbym odpowiedzieć na pytanie czym jest katalog stron? Dowiesz się także, czy katalogowanie stron internetowych w 2018 roku jest bezpieczne i ma sens? Chciałbym także zaprezentować adresy katalogów, gdzie można bezpiecznie dodać własną stronę. Wiemy przecież, że pozyskiwanie linków do strony jest wciąż jednym z głównych czynników wpływających na efektywne pozycjonowanie w wyszukiwarce Google. Po epoce pozycjonowania z 2011 roku pozostały darmowe SEO katalogi czy płatne, moderowane katalogi stron internetowych wykorzystywane do celów typowo pozycjonerskich, gdzie algorytm Google w tych czasach był wyjątkowo prosty do przechytrzenia. W 2018 roku czasy się zmieniły, algorytm robi się coraz mądrzejszy – potrafi sam się uczyć. Pozyskiwanie linków w erze Pingwina wymaga specjalisty SEO, który odróżni ziarno od plew. Zatem co zrobić z katalogami? Katalogować stronę czy szukać innego miejsca do zdobycia mocnego linka SEO?

Co to jest katalog stron internetowych?

Katalog stron www – to strona (można powiedzieć encyklopedia), która jest zbiorem serwisów internetowych zgrupowanych tematycznie. Dodawanie strony do katalogu nazywane jest katalogowaniem.

Pojęcia powiązane:

  • Darmowy katalog stron – miejsce, gdzie całkowicie za darmo dodasz stronę do katalogu.
  • Płatny katalog stron – miejsce, gdzie za określoną opłatą (około 5 zł – 50 zł brutto) dodasz stronę do katalogu.
  • SEO katalog – miejsce stworzone typowo pod pozycjonowanie, które dziś mogą zaszkodzić SEO.
  • Katalog tematyczny – miejsce związane z danym tematem, podzielonym na mniejsze kategorie.
  • Katalog branżowy – miejsce, gdzie znajdują się strony należące do firm prowadzących biznes z danej branży.

Ważna wskazówka!

Do katalogowania nie warto wykorzystywać automatów. Wskazane jest, aby ręcznie tworzyć unikalne opisy do katalogów i ręcznie dodawać strony do katalogów.

Czy Twoja strona zawsze zostanie dodana do katalogu?

Nie zawsze. Wiele zależy od tematyki strony, regulaminu katalogu czy osoby administrującej katalogiem, tzw. moderatora.

Zgłoszenie strony do katalogu w uproszczonym schemacie polega na dodaniu:

  • Adresu URL.
  • Opisu strony (należy pamiętać, aby do każdego katalogu tworzyć unikalny opis).
  • Kategorii tematycznej.

Dodając własną stronę do katalogu możesz pozyskać linka, który w pozycjonowaniu stron internetowych jest nadal głośnym czynnikiem rankingowym w Google.

Wydawać by się mogło, że teraz należy dużo linkować z katalogów, aby uzyskać wysokie pozycje w Google… Czy, aby na pewno?

Linki 2011 vs Linki 2018+

W 2011 roku algorytm Google miał problemy, aby odróżnić link naturalny od linka typowo pozycjonerskiego. Katalogi SEO czy szeroko pojęte katalogowanie stron w tamtych czasach skutecznie pozycjonowało strony.

Liczyła się ilość linków, ale nie jakość. Firmy SEO przeżywały dobry okres, ponieważ pozycjonowanie stron było łatwe, szybkie i dochodowe.

Czasy się zmieniają, algorytmy też…

W 2018 roku algorytm Google jest wysoce rozwinięty z Pingwinem na czele, a do tego się uczy dzięki sztucznej inteligencji. Do tego Google posiada własną bazę stron typu SPAM, między innymi dzięki plikom Disavow Tools. Niestety, ale większość katalogów stron obecnych w dzisiejszym Internecie to SPAM, który już nie pozycjonuje stron.

Co więcej…

W kontekście długofalowego pozycjonowania strony link pozyskany ze spamerskiego katalogu może przynieść więcej szkód niż korzyści.

Dziś liczy się jakość linków, a nie ich ilość. Agencje SEO wprowadziły comiesięczny abonament, ponieważ pozycjonowanie stron wymaga regularnej pracy specjalisty. Więcej o modelu rozliczeń z firmami pozycjonerskimi: https://projektmarketing.pl/cele-pozycjonowania-stron/

Do jakich katalogów stron warto dodać własny serwis?

Wielu właścicieli stron firmowych i sklepów internetowych zadaje sobie pytanie:

  • Czy warto katalogować własną stronę, aby zdobywać wysokie pozycje w Google?

Tak, ale…

Z tysięcy katalogów stron pozostało niewiele, gdzie warto dodać własną witrynę. Poniżej zamieszczam instrukcję, jak krok po kroku dodać stronę do najlepszych katalogów.

Zobacz wideo poradnik

Dodawanie strony do Katalog.wp.pl

Zobacz wideo poradnik

Dodawanie strony do Katalog.interia.pl

Mam też do Ciebie ogromną prośbę. Jeżeli uznasz, że poradnik na temat katalogowania stron internetowych okazał się wartościowy i pomocny, to udostępnij go swoim znajomym lub podlinkuj. Gdziekolwiek… Niech inni ludzie też na tym skorzystają.

Katalogowanie stron internetowych okiem SEOwca
5 (100%) 2 votes

duplikacja treści

Unikalne artykuły o MARKETINGU I SEO Prosto na Twój najlepszy adres e-mail.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *