Filtr Gogole: ręczny i algorytmiczny. Poradnik SEO
Filtr od Google – jest to kara nakładana przez Google na stronę internetową za łamanie wytycznych dla webmasterów. Kara od Google polega na tym, że strona www znajduje się w indeksie wyszukiwarki, jednak pozycja na słowo kluczowe lub grupy fraz jest obniżana o 30-50 pozycji.
Zobacz wideo poradnik
Bany i filtry Google. Kompletny poradnik SEO.
Wyróżniamy 2 rodzaje filtrów: ręczny (manualny) i algorytmiczny.
Filtr ręczny od Google
Filtr ręczny – kara nałożona przez pracowników Google z działu Search Quality Team (SQT) za łamanie wytycznych dla webmasterów. Pozycja słowa kluczowego jest ręcznie obniżana o 30-50 pozycji przez pracownika SQT. Filtr może być nałożony na część domeny lub na całą domenę. Kiedyś głównym powodem nałożenia filtra ręcznego było stosowanie spamerskich, sztucznych, nienaturalnych linków ze stron niskiej jakości, których jedynym celem było manipulowanie rankingiem wyszukiwarki Google. Dziś w dobie algorytmu Google Pingwin kary ręczne za spamerskie linki są zdecydowanie rzadszym zjawiskiem. Filtry ręczne można także otrzymać, np: za wirusa na stronie.
Filtr algorytmiczny od Google
Filtr algorytmiczny – jak nazwa wskazuje, kara jest automatycznie nakładana przez algorytmy wyszukiwarki Google za łamanie wytycznych dla webmasterów Google. Pozycja słowa kluczowego automatycznie jest obniżana o 30-50 pozycji. Filtr algorytmiczny może zostać nałożony na stronę, np: za linki spamerskie (algorytm Pingwin), treści niskiej jakości czy duplikację treści na stronie (algorytm Panda).
Jeszcze surowszą karą od filtrów jest ban Google, który polega na całkowitym usunięciu strony z wyników wyszukiwania.
Jak sprawdzić filtr ręczny od Google?
Istnieje prosty sposób, aby sprawdzić czy strona otrzymała karę ręczną od Google. W tym celu należy zainstalować narzędzie Google Search Console i przejść do modułu ręczne działania dostępny na stronie: https://search.google.com/search-console/manual-actions
W tym miejscu znajdziesz informację czy strona została ukarana ręcznie przez pracowników Google. W poniższym przypadku kara manualna nie została nałożona na stronę.
Jeżeli jednak kara zostanie nałożona na stronę, wówczas zostanie tutaj wyświetlony komunikat o przyczynie nałożenia filtra ręcznego. Jeżeli strona została ręcznie ukarana za włam hakerski lub wirusa, wówczas dodatkowo należy odwiedzić moduł Google Search Console – Problemy dotyczące bezpieczeństwa, gdzie zostaną wyświetlone zainfekowane sekcje witryny. W tym miejscu należy poprosić Google o sprawdzenie, jeżeli zostały usunięte złośliwe skrypty ze strony.
Aby usunąć karę należy usunąć przyczyny jej nałożenia, a następnie poinformować pracowników Google o wykonanych działaniach i poprosić o ściągnięcie filtra. Czas oczekiwania na odfiltrowanie strony wynosi zazwyczaj od 48 h do 2 tygodni.
Zobacz wideo poradnik
1 próba ściągnięcia filtra Google za wirusa na stronie po domenie przechwyconej.
Zobacz wideo poradnik
2 próba zdjęcia filtra ręcznego za włam hakerski.
Jak sprawdzić i namierzyć filtr algorytmiczny od Google?
Zła wiadomość jest taka, że informacja o nałożeniu filtra algorytmicznego nie pojawi się w żadnym narzędziu SEO. Pomocne w namierzeniu kary algorytmicznej jest wykorzystanie narzędzi do monitorowania pozycji fraz kluczowych.
Cała odpowiedzialność spoczywa zatem na barkach specjalisty SEO, którego zadaniem jest zidentyfikowanie i usunięcie przyczyn nałożenia kary algorytmicznej. W tym celu wykonuje się także audyty SEO. Jeżeli problemy zostaną naprawione, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że strona odzyska utracone pozycje.