2017-04-10 Pozycjonowanie 6 Opinie
jak założyć bloga

Jak założyć bloga? Krok po kroku…

Blogi WordPress to narzędzia marketingowe, które pozwalają zbudować pozytywny wizerunek marki, stając się skutecznym źródłem pozyskiwania nowych Klientów. Tworzenie i rozwijanie własnego bloga jest czasochłonne, jednak wytrwałość pozwala zrealizować cele biznesowe i odnieść długotrwałe korzyści.

Blogi założone na WordPressie można wykorzystać do pozycjonowania stron, wzmocnienia linkowania wewnętrznego, czy promowania produktów w sklepie. Nagrałem dla Ciebie instruktażowe materiały wideo, jak krok po kroku założyć własnego bloga. Kurs zawiera proste instrukcje obsługi bloga, które pozwolą Ci zbudować profesjonalną stronę www.

Co to jest WordPress?

Platforma WordPress – darmowe narzędzie marketingowe, popularny system zarządzania treścią na blogu (Content Management System). Prostota obsługi zarządzania treścią, bogactwo darmowych szablonów i rozmaitych wtyczek przyczyniły się do wzrostu popularności platformy na całym świecie. W efekcie system WordPress jest chętnie wykorzystywaną platformą do tworzenia firmowych stron, blogów, czy sklepów internetowych.

wordpressTechnologia WordPress jest rozwijana w dwóch kierunkach:

 • WordPress.com
 • WordPress.org

Zatem, gdzie najlepiej założyć bloga?

Blog WordPress.com

Platforma WordPress.com umożliwia stworzenie darmowego bloga na subdomenie, np: twojadomena.wordpress.com. Dodatkowo otrzymujesz bezpłatny serwer, który zawiera szereg ograniczeń funkcjonalnych.

Zalety WordPress.com:

 • Prowadzenie darmowego bloga.
 • Bezpłatny dostęp do systemu zarządzania treścią.
 • Nauka podstawowych funkcji WordPressa.
 • Darmowy dostęp do eksploatacji określonych zasobów serwera.
 • Ochrona w przypadku ataków hakerskich.

Wady WordPress.com:

 • Blog dostępny na subdomenie.
 • Brak dostępu do serwera, kodu źródłowego i bazy danych.
 • Brak wtyczek WordPress.
 • Brak instalacji własnych szablonów WordPress.
 • Niewielka pojemność darmowego serwera.
 • Mniejsze zaufanie Google do darmowych blogów.
 • Problemy związane z budowaniem ruchu na stronie.
 • Problemy z uruchomieniem systemów zarabiania, np: płatności na stronie.

Darmowy blog WordPress.com jest w rzeczywistości płatnym blogiem, ponieważ zdjęcie wszelkich ograniczeń funkcjonalnych jest dla Ciebie dodatkowym kosztem. Pozycjonowanie darmowego bloga jest utrudnione z powodu braku wtyczek, które umożliwiają pełną optymalizację strony dla robotów sieciowych.

Blog założony na WordPress.com nie jest polecanym rozwiązaniem dla firm oraz osób, które planują profesjonalne blogowanie z wykorzystaniem dodatkowych narzędzi marketingowych, które wymagają dostępu do serwera oraz integracji w kod źródłowy szablonu.

Platforma może być pomocna dla osób początkujących, które planują poznać funkcjonalność i obsługę darmowego WordPressa.

Z powodu ograniczeń funkcjonalnych platforma WordPress.com w mojej opinii jest dedykowana tylko dla osób, które chcą prowadzić luźnego bloga bez nastawienia na jakiekolwiek korzyści wynikłe z blogowania.

Blog WordPress.org

Platforma WordPress.org umożliwia założenie bloga na własnej domenie i serwerze, który można zakupić w firmie hostingowej. Blog stworzony na domenie i serwerze zdejmuje wszelkie ograniczenia związane z blogowaniem.

Jesteś administratorem własnej strony z pełnymi uprawnieniami. Otrzymujesz dostęp do kodu źródłowego, szablonów i wtyczek WordPress, które rozbudowują bloga od strony wizualnej i funkcjonalnej.

Profesjonalna domena internetowa

Domena – jest nazwą strony internetowej, bloga, czy sklepu. Dla polskich użytkowników internetu proponuję założyć domenę z końcówką .pl, ponieważ jest najbardziej popularna.

Wybór nazwy domeny masz utrudniony, ponieważ rośnie konkurencja.

Zastanów się w pierwszej kolejności, jaka nazwa może trafnie opisywać Twój biznes w dwóch słowach. Nazwa domeny powinna być krótka i łatwa do zapamiętania.

Ważna wskazówka

Jeżeli domena będzie złożona z dwóch wyrazów, wówczas unikaj stosowania myślników.

Przykładowo:

 • Projekt-Marketing.pl – gorsza nazwa domeny.
 • ProjektMarketing.pl – lepsza nazwa domeny.

tanie domenyRedukcja myślnika z adresu domeny internetowej pociągnie za sobą pozytywne konsekwencje, ponieważ firmowe konta pocztowe będą prostsze i łatwiejsze do zapamiętania.

Konto pocztowe z nazwą domeny świadczy o profesjonalnym podejściu do biznesu, np: pawel.duda@projektmarketing.pl.

Wskazane jest, aby domena zawierała słowo kluczowe z potencjałem wyszukiwań przez ludzi.

Fraza kluczowa w nazwie domeny może być pomocna w pozycjonowaniu stron, np: TanieButy.pl.

Ciekawym rozwiązaniem jest mieszanie słów z cyframi, np: MatFiz24.pl.

Czasami najlepszym rozwiązaniem jest nazwa domeny, która dobrze „wpada w ucho”.

Jak kupić tanią domenę internetową?

W Polsce istnieje wielu rejestratorów domen, gdzie można zakupić domenę internetową. Warto kupić domenę od firmy, która jest partnerem NASK – https://www.dns.pl/porozumienie/partner.html.

Przechodząc do procesu rejestracji domeny należy być szczególnie ostrożnym. Unikaj dużych i znanych firm, które oferują rejestrację domeny w cenie 0 zł. W trakcie corocznego odnowienia domeny będziesz musiał przepłacać.

Możesz kupić tanią domenę i oszczędzać pieniądze.

Pamiętaj, że rejestracja domeny jest jednorazowa.

Największy haczyk cenowy jest ukryty w corocznych przedłużeniach domen internetowych, ponieważ tutaj możesz oszczędzać lub stracić pieniądze.

Sprawdziłem, ile kosztuje rejestracja i odnowienie domeny wród najpopularniejszych rejestratorów domen. Okazało się, że coroczne odnowienia domen wahają się w granicach 40 – 100 zł netto.

Tak duża rozbieżność cenowa pozwala oszczędzać naprawdę duże pieniądze (nawet 60 zł netto rocznie).

Ranking 6 najtańszych rejestratorów domen PL w 2017 roku

Rejestrator domeny PL Rejestracja domeny PL Odnowienie domeny PL
Gnum.pl 9.89 PLN 39.99 PLN
Microhost.pl 9.89 PLN 40.20 PLN
Seohost.pl 9.89 PLN 40.20 PLN
Ovh.pl 9.95 PLN 40.64 PLN
Kru.pl 10.00 PLN 70.00 PLN
Vipower.pl 11.00 PLN 41.00 PLN

W powyższej tabeli podałem ceny netto.

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, poczytaj opinie w internecie o wybranym rejestratorze domeny.

W tym celu nagrałem wideo tutorial, gdzie pokazuję jak zarejestrować domenę ProjektMarketing.pl w rejestratorze domen OVH.

Zobacz wideo poradnik

Jak kupić domenę w OVH?

Dobry serwer na bloga

Serwer – maszyna (hosting), gdzie umieszczone są wszystkie pliki współtworzące bloga począwszy od paczki WordPressa aż po szablony, grafiki i bazę danych. Solidny hosting będzie funkcjonował nieprzerwanie i bezawaryjnie, w efekcie Twój blog będzie dostępny w sieci przez cały rok.

serwery

Cechy dobrego serwera:

 • Szybkość
 • Bezawaryjność
 • Niezawodność

Dodatkowym atutem firmy hostingowej jest szybkie i skuteczne wsparcie techniczne, pomocne dla początkujących.

Wybór odpowiedniego serwera jest niezwykle istotny w procesie pozycjonowania, ponieważ algorytm wyszukiwarki Google coraz większą uwagę przywiązuje do szybkiego ładowania strony.

Przetestowałem wiele firm hostingowych i chciałbym się podzielić z Tobą własnym doświadczeniem:

 • Dla początkujących polecam serwer eHost.
 • Dla zaawansowanych polecam serwer Zenbox.

Jak kupić serwer eHost i założyć bloga WordPress?

Serwer eHost jest szybki, bezawaryjny i niezawodny. Firma gwarantuje szybką pomoc podczas tworzenia bloga. W przypadku innych problemów otrzymasz fachowe i profesjonalne wsparcie techniczne.

Cena tego serwera jest bardzo dobra w stosunku do jakości. Jak trafisz na dobrą okazję to serwer możesz kupić nawet w cenie 42 zł netto / rok.

Kliknij tutaj i sprawdź, czy promocja nadal trwa?

Ważna informacja: Kliknięcie w powyższy link nic Cię nie kosztuje, ale mi pomoże rozwijać firmę. Jeżeli zdecydujesz się założyć konto w eHost z powyższego linku, to zarobię na tym niewielką prowizję partnerską. Promuję serwery, które przetestowałem osobiście i okazały się dla mnie pomocne. Uważam, że serwer eHost może się też przydać Tobie. Podejmij racjonalną decyzję. Prosiłbym, abyś nie wybierał serwera do którego nie jesteś przekonany w 100%.

serwer eHost

Zobacz wideo poradnik

Jak krok po kroku zakupić domenę w OVH, serwer eHost i zainstalować bloga WordPress?

Jak kupić serwer Zenbox i założyć bloga WordPress?

Hosting działający w chmurze, serwer jest bardzo szybki. Wsparcie techniczne natychmiastowe. Profesjonalną pomoc można uzyskać w mniej niż 5 min od momentu zgłoszenia problemu.

Serwer Zenbox udostępnia miesięczne pakiety abonamentowe. Rozliczasz się z hostingiem za liczbę unikalnych użytkowników miesięcznie.

Najtańszy pakiet obecnie wynosi 15 zł brutto miesięcznie ( do 5 000 UU ).

Darmowy certfikat SSL – dlaczego warto zbudować bloga na protokole HTTPS?

Strona internetowa ProjektMarketing.pl została zbudowana na serwerze Zenbox i wykorzystuje darmowy certyfikat Let’s Encrypt, dzięki czemu uruchomisz bloga na protokole https. Google coraz większą uwagę przywiązuje do bezpieczeństwa, zaś protokół https zapewnia połączenie szyfrowane z użytkownikiem.

W 2014 roku Google ogłosiło, że wpływ na pozycjonowanie strony internetowej ma protokół https. Analizy w profesjonalnych narzędziach SEO wykazały, że protokół nie ma dużego wpływu na pozycjonowanie.

To się zmieniło… Od początku roku 2017 roku przeglądarka Google Chrome ostrzega wszystkich użytkowników przed stronami www, które zbierając zaufane dane użytkowników powinny korzystać z protokołu https, a korzystają z protokołu http.

Zobacz wideo poradnik

Jak krok po kroku zakupić domenę w OVH, serwer Zenbox i zainstalować bloga WordPress na protokole https.

Ustawienia kokpitu bloga – instrukcja WordPress

Poprawne ustawienia w systemie WordPress są niezbędne, aby poznać podstawowe funkcje technologii WordPress. Poradnik zawiera proste instrukcje, które umożliwią skuteczne pozycjonowanie słów kluczowych i szybkie powiadamianie robotów sieciowych o nowej treści na blogu.

Zobacz wideo poradnik

Jak wykonać odpowiednie ustawienia w systemie WordPress?

Formatowanie tekstów

Formatowanie treści zgodne ze sztuką pomaga w prawidłowej optymalizacji stron. Z poradnika dowiesz się, jak korzystać z edytora wizualnego i tekstowego HTML. Poznasz najważniejsze znaczniki, dzięki którym teksty będą lepiej rozumiane dla robota indeksującego treści na Twoim blogu. Pokażę Ci wtyczkę WordPress, która umożliwia poprawne wyświetlanie materiałów wideo pod każdą dostępną rozdzielczością ekranu.

Zobacz wideo poradnik

Jak formatować teksty na WordPressie?

Szablony w WordPress

Kokpit bloga, umożliwia instalację szablonu dostępnego w darmowej bibliotece WordPressa. Możesz także zainstalować zewnętrzny szablon, który możesz pobrać lub zakupić w zewnętrznych serwisach ( np: Template Monster Polska ).

Ważna informacja: Kliknięcie w powyższy link nic Cię nie kosztuje, ale mi pomoże rozwijać firmę. Jeżeli zdecydujesz się zakupić szablon z powyższego linku, to zarobię na tym niewielką prowizję partnerską. Promuję szablony, które są bezpieczne. Uważam, że szablony WordPress od Template Monster mogą przydać się Tobie. Podejmij racjonalną decyzję. Prosiłbym, abyś nie wybierał firmy do której nie jesteś przekonany w 100%.

Zobacz wideo poradnik

Jak zainstalować szablon na WordPress?

Jeżeli znasz język HTML, CSS i podstawy PHP, to możesz napisać własny szablon WordPress.

Wtyczki WordPress

Wtyczki, tzw. pluginy pozwalają rozbudować bloga w sposób praktycznie nieograniczony funkcjonalnie.

Zobacz wideo poradnik

Jak działa wtyczka Sumome? Share treści w social media.

Tworzenie menu na blogu

Poprawna struktura menu jest istotna w procesie pozycjonowania stron w wyszukiwarce Google. W poradniku dowiesz się jak dodawać nowe strony i podstrony oferty. Dowiesz się na czym polega funkcjonalność rodzica. Poznasz odpowiedź na pytanie, czy menu rozwijane jest dobrym rozwiązaniem w kontekście pozycjonowania?

Zobacz wideo poradnik

Jak stworzyć menu na WordPress przyjazne SEO?

Widgety na blogu

Widgety to dodatkowa funkcjonalność systemu WordPress, która jest przydatna do umieszczenia dodatkowych elementów w prawej bądź lewej kolumnie bloga. W poradniku dowiesz się, jak zarządzać widgetami w kokpicie bloga.

Zobacz wideo poradnik

Jak administrować widgetami na blogu?

Mam też do Ciebie ogromną prośbę. Jeżeli uznasz, że poradnik „Jak założyć bloga” okazał się wartościowy i pomocny, to udostępnij go swoim znajomym lub podlinkuj. Gdziekolwiek… Niech inni ludzie też na tym skorzystają.

duplikacja treści

Unikalne artykuły o MARKETINGU I SEO Prosto na Twój najlepszy adres e-mail.

Projekt Marketing potrzebuje danych zawartych w tym formularzu w celu dodania Cię do listy mailingowej.

6 komentarze - Jak założyć bloga? Krok po kroku…

 1. Zoska pisze:

  Dobry wpis. Dodaję stronę do ulubionych.

  1. Paweł Duda pisze:

   Dzięki Zosia 🙂

 2. Janusz Kamiński pisze:

  Dziękuję za wyświetlenie tematu. Bardzo użyteczne informacje.

 3. Thomas pisze:

  WordPress jest o tyle dobrym portalem, że po wykupieniu domeny jesteś 100% właścicielem swojego bloga 🙂

  1. Paweł Duda pisze:

   WordPress bardzo dobrze się pozycjonuje w wyszukiwarkach 🙂 Więc zalet jest znacznie więcej… Ma też swoje wady, np dziury w bezpieczeństwie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *