2018-06-23 Marketing internetowy 9 Opinie
gwiazdki ocen w wyszukiwarce google

Jak uruchomić gwiazdki ocen w wynikach Google i zwiększyć klikalność strony?

Zainstalowałeś gwiazdki ocen na swojej stronie, czy jeszcze tego nie zrobiłeś? Wdrażając gwiazdki Google możesz zyskać dodatkowe profity w postaci ruchu z organica. Zobacz, jak krok po kroku uruchomić graficzne wyświetlenie oceny usługi, produktu, czy chociażby wpisu na blogu. Zapraszam do lektury wpisu i obejrzenia wideo poradników. Do pogłębienia wiedzy na temat wdrożenia gwiazdek w wynikach wyszukiwania należy zapoznać się z pojęciem Rich Snippet.

Co to jest Rich Snippet?

Rich Snippet wzbogacają wyniki organiczne o dodatkowe informacje, które można wyświetlić w wyszukiwarce Google z użyciem mikroformatów dostępnych na schema.org. Z wykorzystaniem Rich Snippet można wyświetlić ścieżkę lokalizatora (breadcrumbs, okruszki), grafikę przepisu kuchennego, cenę produktu w sklepie internetowym, czy gwiazdki ocen.

gwiazdki ocen z datą w wyszukiwarce

Dlaczego Google rekomenduje wdrożenie mikroformatów na stronie?

Oprócz wzbogacenia snippetów w wyszukiwarce, mikroformaty pozwalają robotom sieciowym poznać poszczególne elementy umieszczone na stronie, począwszy od nagłówka strony, główną strukturę i treść serwisu, na stopce kończąc.

Na swojej stronie możesz uruchomić dedykowane mikroformaty dla Twojego biznesu.

Jak gwiazdki ocen mogą wpływać na pozycjonowanie stron?

Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że średnia z gwiazdek ocen w Google może bardzo pozytywnie wpływać na pozycjonowanie stron i sklepów internetowych.

Zobacz poniższy przykład i zastanów się, który snippet może cechować się wysoką klikalnością (CTR) w stosunku do zajmowanej pozycji w wyszukiwarce?

Czy widzisz jak działa „sprytny lis”?

snippet z grafikami ocen w wyszukiwarce

W teorii snippety znajdujące się na pozycjach 1-3 mają największy CTR, który ma bezpośrednie przełożenie na ruch w serwisie. Wdrożenie gwiazdki ocen może zburzyć teorię o wysokiej klikalności stron, które wywalczyły TOP3. Gwiazdki są elementem wizualnym w wyszukiwarce, a ludzie zazwyczaj są wzrokowcami.

Zatem możesz mieć niższą pozycje strony w wyszukiwarce, a gwiazdki mogą sprawić, że ludzie będą klikać w link prowadzący do Twojej strony. Wysoka klikalność stron znajdujących się na dalszych pozycjach w organicu mogą zostać potraktowane przez Google jako szczególnie wartościowe.

Na pewno warto wyróżnić się na tle konkurencji i przy okazji przekierować większą ilość ruchu na własną stronę.

W efekcie istnieje duże prawdopodobieństwo, że strona z gwiazdkami może:

 • zwiększyć swoją pozycję w wyszukiwarce
 • zwiększyć CTR, czyli klikalność
 • zwiększyć ruch
 • zwiększyć konwersję
 • zwiększyć ilość opinii

Dlaczego warto wdrożyć gwiazdki oceny w Google?

Zobacz wideo poradnik.

Jak zainstalować gwiazdki ocen na stronie www?

Gwiazdki opinii można uruchomić z powodzeniem na własnej stronie, jednak kluczem jest poprawne wdrożenie mikroformatów, aby wyświetlić gwiazdki w wynikach organicznych Google. Więcej o opiniach i recenzjach: https://developers.google.com/search/docs/data-types/reviews

Skala ocen powinna zostać ustawiona w zakresie 1-5 gwiazdek.

Wdrożenie gwiazdek za pomocą skryptów i wtyczek wymaga sprawdzenia poprawności w narzędziu Google do testowania danych strukturalnych – [Link].

Oceny w systemie WordPress

Zobacz wideo poradnik.

Jak zainstalować gwiazdki ocen za pomocą wtyczki WordPress?

Nie widzisz gwiazdek?

Jeżeli zainstalowałeś wtyczkę KK Star Ratings na swoim WordPressie, skorzystałeś z powyższej instrukcji i nadal nie widzisz gwiazdek ocen – to jedynym słusznym rozwiązaniem jest manualna, ręczna implementacja kodu PHP w odpowiednim pliku szablonu WP.

Wystarczy, że umieścisz poniższy kod PHP w swoim szablonie:


<?php if(function_exists("kk_star_ratings")) : echo kk_star_ratings($pid); endif; ?>

Zobacz wideo poradnik

Ręczne dodanie gwiazdek ocen do szablonu WordPress.

Mam też do Ciebie ogromną prośbę. Jeżeli uznasz, że poradnik – Jak uruchomić gwiazdki w wynikach wyszukiwania – okazał się wartościowy i pomocny, to udostępnij go swoim znajomym lub podlinkuj. Gdziekolwiek… Niech inni ludzie też na tym skorzystają.

Jak uruchomić gwiazdki ocen w wynikach Google i zwiększyć klikalność strony?
4.38 (87.59%) 79 votes

duplikacja treści

Unikalne artykuły o MARKETINGU I SEO Prosto na Twój najlepszy adres e-mail.

9 komentarze - Jak uruchomić gwiazdki ocen w wynikach Google i zwiększyć klikalność strony?

 1. Michał napisał(a):

  Dobry poradnik, podaję dalej, dziękuję.

  1. Paweł Duda napisał(a):

   Michał śmiało 🙂 Pod każdym wpisem jest „call to action” 🙂

 2. Michał napisał(a):

  Działa 🙂 dzięki!

 3. Tłumacz napisał(a):

  Gwiazdki na stronie mi się pokazały. Teraz czekam, czy pokaże Google. Poradnik bardzo pomocny nawet dla prawie całkowicie początkujących takich jak ja 🙂 Dzięki!

  1. Paweł Duda napisał(a):

   Dzięki Tłumaczu 🙂

 4. Sebastian napisał(a):

  Czy takie opinie można dodać na stronie utworzonej home.pl ???

  1. Paweł Duda napisał(a):

   Powinno dać radę – chociaż z Home.pl różnie bywa 🙂 Daj znać czy Ci się udało? Jeżeli nie, to poszukamy alternatywnych rozwiązań.

   1. Sebastian napisał(a):

    Właśnie jestem po rozmowie z home i niestety twierdzą że tylko google może przyznać gwiazdki:( Jeżeli jest możliwość wykonania takich ocen przy mojej stronie to jestem bardzo zainteresowany. Sam się tego nie podejmę bo jestem totalnie zielony:) ale jeżeli Jesteś zainteresowany to proszę o jakiś prywatny kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *