2018-06-23 Marketing internetowy 29 Opinie
gwiazdki ocen w wyszukiwarce google

Jak uruchomić gwiazdki ocen w wynikach Google i zwiększyć klikalność strony?

Zainstalowałeś gwiazdki ocen na swojej stronie, czy jeszcze tego nie zrobiłeś? Wdrażając gwiazdki Google możesz zyskać dodatkowe profity w postaci ruchu z organica. Zobacz, jak krok po kroku uruchomić graficzne wyświetlenie oceny usługi, produktu, czy chociażby wpisu na blogu. Zapraszam do lektury wpisu i obejrzenia wideo poradników. Do pogłębienia wiedzy na temat wdrożenia gwiazdek w wynikach wyszukiwania należy zapoznać się z pojęciem Rich Snippet.

Co to jest Rich Snippet?

Rich Snippet wzbogacają wyniki organiczne o dodatkowe informacje, które można wyświetlić w wyszukiwarce Google z użyciem mikroformatów dostępnych na schema.org. Z wykorzystaniem Rich Snippet można wyświetlić ścieżkę lokalizatora (breadcrumbs, okruszki), grafikę przepisu kuchennego, cenę produktu w sklepie internetowym, czy gwiazdki ocen.

gwiazdki ocen z datą w wyszukiwarce

Dlaczego Google rekomenduje wdrożenie mikroformatów na stronie?

Oprócz wzbogacenia snippetów w wyszukiwarce, mikroformaty pozwalają robotom sieciowym poznać poszczególne elementy umieszczone na stronie, począwszy od nagłówka strony, główną strukturę i treść serwisu, na stopce kończąc.

Na swojej stronie możesz uruchomić dedykowane mikroformaty dla Twojego biznesu.

Jak gwiazdki ocen mogą wpływać na pozycjonowanie stron?

Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że średnia z gwiazdek ocen w Google może bardzo pozytywnie wpływać na pozycjonowanie stron i sklepów internetowych.

Zobacz poniższy przykład i zastanów się, który snippet może cechować się wysoką klikalnością (CTR) w stosunku do zajmowanej pozycji w wyszukiwarce?

Czy widzisz jak działa „sprytny lis”?

snippet z grafikami ocen w wyszukiwarce

W teorii snippety znajdujące się na pozycjach 1-3 mają największy CTR, który ma bezpośrednie przełożenie na ruch w serwisie. Wdrożenie gwiazdki ocen może zburzyć teorię o wysokiej klikalności stron, które wywalczyły TOP3. Gwiazdki są elementem wizualnym w wyszukiwarce, a ludzie zazwyczaj są wzrokowcami.

Zatem możesz mieć niższą pozycje strony w wyszukiwarce, a gwiazdki mogą sprawić, że ludzie będą klikać w link prowadzący do Twojej strony. Wysoka klikalność stron znajdujących się na dalszych pozycjach w organicu mogą zostać potraktowane przez Google jako szczególnie wartościowe.

Na pewno warto wyróżnić się na tle konkurencji i przy okazji przekierować większą ilość ruchu na własną stronę.

W efekcie istnieje duże prawdopodobieństwo, że strona z gwiazdkami może:

 • zwiększyć swoją pozycję w wyszukiwarce
 • zwiększyć CTR, czyli klikalność
 • zwiększyć ruch
 • zwiększyć konwersję
 • zwiększyć ilość opinii

Dlaczego warto wdrożyć gwiazdki oceny w Google?

Zobacz wideo poradnik.

Jak zainstalować gwiazdki ocen na stronie www?

Gwiazdki opinii można uruchomić z powodzeniem na własnej stronie, jednak kluczem jest poprawne wdrożenie mikroformatów, aby wyświetlić gwiazdki w wynikach organicznych Google. Więcej o opiniach i recenzjach: https://developers.google.com/search/docs/data-types/reviews

Skala ocen powinna zostać ustawiona w zakresie 1-5 gwiazdek.

Wdrożenie gwiazdek za pomocą skryptów i wtyczek wymaga sprawdzenia poprawności w narzędziu Google do testowania danych strukturalnych – [Link].

Oceny w systemie WordPress

Zobacz wideo poradnik.

Jak zainstalować gwiazdki ocen za pomocą wtyczki WordPress?

Nie widzisz gwiazdek?

Jeżeli zainstalowałeś wtyczkę KK Star Ratings na swoim WordPressie, skorzystałeś z powyższej instrukcji i nadal nie widzisz gwiazdek ocen – to jedynym słusznym rozwiązaniem jest manualna, ręczna implementacja kodu PHP w odpowiednim pliku szablonu WP.

Wystarczy, że umieścisz poniższy kod PHP w swoim szablonie:


<?php if(function_exists("kk_star_ratings")) : echo kk_star_ratings($pid); endif; ?>

Zobacz wideo poradnik

Ręczne dodanie gwiazdek ocen do szablonu WordPress.

Mam też do Ciebie ogromną prośbę. Jeżeli uznasz, że poradnik – Jak uruchomić gwiazdki w wynikach wyszukiwania – okazał się wartościowy i pomocny, to udostępnij go swoim znajomym lub podlinkuj. Gdziekolwiek… Niech inni ludzie też na tym skorzystają.

duplikacja treści

Unikalne artykuły o MARKETINGU I SEO Prosto na Twój najlepszy adres e-mail.

Projekt Marketing potrzebuje danych zawartych w tym formularzu w celu dodania Cię do listy mailingowej.

29 komentarze - Jak uruchomić gwiazdki ocen w wynikach Google i zwiększyć klikalność strony?

 1. Michał pisze:

  Dobry poradnik, podaję dalej, dziękuję.

  1. Paweł Duda pisze:

   Michał śmiało 🙂 Pod każdym wpisem jest „call to action” 🙂

 2. Michał pisze:

  Działa 🙂 dzięki!

 3. Tłumacz pisze:

  Gwiazdki na stronie mi się pokazały. Teraz czekam, czy pokaże Google. Poradnik bardzo pomocny nawet dla prawie całkowicie początkujących takich jak ja 🙂 Dzięki!

  1. Paweł Duda pisze:

   Dzięki Tłumaczu 🙂

 4. Sebastian pisze:

  Czy takie opinie można dodać na stronie utworzonej home.pl ???

  1. Paweł Duda pisze:

   Powinno dać radę – chociaż z Home.pl różnie bywa 🙂 Daj znać czy Ci się udało? Jeżeli nie, to poszukamy alternatywnych rozwiązań.

   1. Sebastian pisze:

    Właśnie jestem po rozmowie z home i niestety twierdzą że tylko google może przyznać gwiazdki:( Jeżeli jest możliwość wykonania takich ocen przy mojej stronie to jestem bardzo zainteresowany. Sam się tego nie podejmę bo jestem totalnie zielony:) ale jeżeli Jesteś zainteresowany to proszę o jakiś prywatny kontakt.

    1. Paweł Duda pisze:

     Google może przyznać gwiazdki, jeżeli na stronie zostały wdrożone mikroformaty. Są one automatycznie implementowane dzięki wspomnianej już wtyczce KK Star Ratings. Alternatywnym pluginem WordPress jest WP-PostRatings.

     Później oczywiście Google zadecyduje czy wyświetlić gwiazdki, ale zazwyczaj tak się udaje w 2018 r (jeżeli wdrożymy na odpowiednich stronach, np gwiazdki ocen na stronie głównej się nie pokażą). Co będzie dalej zobaczymy… Możesz napisać na maila biuro@projektmarketing.pl, jak będziesz zainteresowany takim wdrożeniem lub pozycjonowaniem strony.

 5. Krzysztof pisze:

  Czy gwiazdki mogą pojawiać się też na stronie głównej pod zajawkami artykuły czy tylko po wejściu w artykuł?

  1. Paweł Duda pisze:

   Rekomenduje gwiazdki ocen osadzić na wpisach blogowych, stronach ofertowych i stronach produktowych w sklepie internetowym. Na stronie głównej gwiazdki się nie wyświetlą, a przynajmniej nie powinny 🙂

 6. Dzień dobry. Nie mam problemów z gwiazdkami na Single i Page. Natomiast brak jest gwiazdek na mojej stronie głównej, pomimo zaznaczenia w Settings – Home Page. Jak rozwiązać ten problem, żeby w wyszukiwarce w Google, gwiazdki pojawiały się również po znalezieniu w wynikach wyszukiwania mojej strony głównej? Uzyskałem jedynie gwiazdki już na samej stronie, gdy zainstalowałem ręcznie kod w Header lub w Footer. Mój szablon to Ashe. Pozdrawiam

  1. Paweł Duda pisze:

   Google preferuje oceny dotyczące konkretnych produktów lub usług. Na stronie głównej raczej nie osiągnie się gwiazdek ocen wyświetlonych w wynikach wyszukiwania. Oczywiście implementacja fizyczna gwiazdek ocen na stronie głównej nie jest problemem, ale raczej nie wyświetlą się one w wyszukiwarce.

 7. Marek pisze:

  Cześć, bardzo dziękuję za artykuł, mam jednak pewien problem. Otóż w wynikach wyszukiwania na frazy kluczowe wyniki nadal pokazują się bez gwiazdek, natomiast po wpisaniu adresu strony z przedrostkiem ‚site:’ jak najbardziej się pokazują. Myślałem, że może się to zmieni, jednak sytuacja wygląda tak od tygodnia. Z czego to może wynikać?

 8. Marek pisze:

  Cześć, dzięki za artykuł, mam jednak pewien problem.
  Otóż jedna ze stron zaindeksowała się z gwiazdkami, nawet przez chwilę (jakieś kilka godzin) wyświetlała się w wynikach wyszukiwania z gwiazdkami, przy tym podniosła się jej pozycja, jednak po chwili gwiazdki w wynikach wyszukiwania znikły, a strona powróciła na swoją dawną pozycję. Myślałem, że po czasie się to zmieni… ten stan utrzymuje się jednak od ponad dwóch tygodni. Jeżeli wpiszę adres strony z przedrostkiem ‚site:’ w wyszukiwarce to gwiazdki oczywiście się wyświetlają, cóż mi jednak po tym skoro nie wyświetlają się w wynikach wyszukiwania na moją frazę kluczową. Z czego może to wynikać?
  Pozdrawiam

  1. Paweł Duda pisze:

   Witam,

   Musiałbym znać adres domeny, aby napisać coś sensownego. Jeżeli gwiazdki ocen są poprawnie wdrożone w mikroformacie, wówczas to od Google zależy czy wyświetli wyniki wyszukiwania z gwiazdkami.

   1. Marek pisze:

    Podałem dokładny adres strony o którą chodzi: http://bezpieczny365.pl/ubezpieczenie-szkolne-axa/. Chodzi o wyniki wyszukiwania na frazę ‚ubezpieczenie szkolne axa’.

 9. Kamil pisze:

  Paweł Duda mi się gwiazdki w Twoim wpisie nie wyświetlają. Czy są jakieś czynniki, które wpływają na to czy google wyświetli te gwiazdki czy jest to po prostu losowe?

 10. api-kod.pl pisze:

  gwiazdki wyświetla tylko dla podstron , czy jest moziwość wyswietlania na stronie głównej ?
  dla przykładu easytransfer.ie

  1. Paweł Duda pisze:

   Tylko dla podstron i to tylko dla niektórych typów podstron, np: strony produktów czy wpisy blogowe. Ostatecznie to Google zdecyduje, gdzie wyświetlić gwiazdki ocen.

   1. Pasjonat pisze:

    A jak Tobie się udało, że nie tylko dla wpisów blogowych masz gwiazdki w wynikach wyszukiwania, tylko też dla wszystkich podstron w witrynie?

 11. Daniel pisze:

  Witam. Od kilku lat korzystam z wtyczki KK Star Ratings, ale od kilku miesięcy przestała ona działać. Gwiazdki wyświetlają się na podstronach z wpisami blogowymi, ale nie widać już ich w wynikach wyszukiwania google. Znalazłem informacje, że google pozmieniało coś ostatnio w schema.org/Product. Czy wtyczka KK Star Ratings nie spełnia już funkcji wyróżnienia w wynikach google?

  1. Paweł Duda pisze:

   Spełnia tylko trzeba ją zaktualizować i odpowiednio ustawić.

 12. sad1994 pisze:

  jak to zrobić na autorskim sofcie? kiedyś działało, teraz nie wyświetla.

 13. Piotr pisze:

  Dziękuję za obszerny poradnik, wdrożyłem u siebie wtyczkę, po około dwóch tygodniach zacząłem zauważać gwiazdki w wynikach wyszukiwania – tylko podstrony. 🙂

  1. Paweł Duda pisze:

   Zgadza się, strona główna nie wyświetli gwiazdek ocen w wyszukiwarce.

 14. Anna Pisanie pisze:

  W wyszukiwaniu wtyczek na hasło „KK Star Ratings” ta wtyczka ma ocenę 4/5. Ale pojawiają się inne wtyczki – z lepszymi ocenami. Np. Yasr – Yet Another Stars Rating. Co o nich sądzisz?

 15. Asheron pisze:

  Witam, instrukcja fajna działa na stronie zbudowanej na WordPress natomiast nie ma nigdzie instrukcji jak dodać raitingstar na stronie która została samemu stworzona (nie na wordprees). Jest gdzieś taka instrukcja?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *