2021-11-17 Marketing internetowy 0 Opinie
Dlaczego warto korzystać z programów lojalnościowych?

Dlaczego warto korzystać z programów lojalnościowych?

Wielu przedsiębiorców ma w dzisiejszych czasach problem z utrzymaniem klienta przy sobie. Nic dziwnego, skoro na rynku usług i towarów panuje ogromna konkurencja. Praca nad tym, by utrzymać odpowiedni poziom zaangażowania klienta to klucz do sukcesu. Mowa tutaj zwłaszcza o sklepach internetowych. Zdobywanie nowych klientów i utrzymywanie starych jest konieczne, jeśli chce się wypracować zyski. W tym celu można wykorzystać różnego rodzaju akcje promocyjne – wśród nich szczególnym zainteresowaniem cieszą się programy partnerskie. Są to jedne z najskuteczniejszych sposobów na to, by pozyskać wiernego i lojalnego klienta. Warto wiedzieć, na jakiej zasadzie działają programy tego typu i czy warto je wprowadzić?

Czym są programy partnerskie?

Są to różnego rodzaju działania marketingowe, których celem jest zbudowania i utrzymanie trwałych relacji z klientami. Główna zasada ich działania jest taka – klienci, którzy są dla firmy najcenniejsi i najlepsi, otrzymują specjalne, określone z góry nagrody. A nagradzać ich można za wszystko: za wydanie określonej sumy pieniędzy, za polecanie towarów znajomym, za wybranie konkretnych produktów, czy za ilość dokonanych transakcji. Warto podkreślić, że programy partnerskie nie wymagają od firmy dużego nakładu finansowego, a potrafią zwrócić się po wielokroć. Już w krótkim czasie potrafią przynieść wymierne rezultaty, a im lepsza akcja marketingowa – na tym lepsze efekty można liczyć. Wystarczy prześledzić historię marketingu, by przekonać się, że wiele programów partnerskich nie przeszło bez echa i sporo namieszało, jeśli chodzi o polski marketing. Z programów lojalnościowych mogą skorzystać zarówno niewielkie, początkujące firmy, jak i te, które swoją pozycję na rynku mają już od dawna ugruntowaną – spójrz: program partnerski typu Allegro polecam.

Korzyści z programów lojalnościowych

Nie trzeba być znawcą marketingu, by śmiało stwierdzić, że programy lojalnościowe przynoszą korzyści zarówno firmom, jak i ich klientom. Klient może wymienić zgromadzone punkty za wybrane nagrody, a firma nie dość, że osiąga zyski ze sprzedaży towarów, to jeszcze niejako z każdą dokonaną transakcją buduje mocniejszą więź z klientem. Różnego rodzaju promocje czasowe – które na przykład przez określony czas zwiększają liczbę zdobywanych punktów – są doskonałym pomysłem na zachęcenie klienta do kolejnych zakupów.

Jak widać, programy partnerskie to korzyści nie tylko finansowe, ale także wizerunkowe. Firma dzięki nim zapisuje swój pozytywny obraz w głowach klientów, zapewniając sobie rozpoznawalność i zaangażowanie. Klienci, którzy mogą dzięki zakupom odnieść dodatkowe korzyści, jeszcze chętniej powracają na kolejne zakupy. Śmiało można więc powiedzieć, że jeśli chodzi o program afiliacyjny – takie jak niedawno wprowadzone Allegro polecam – wygrywają tu wszyscy.

Organizacja programu lojalnościowego

Już największe polskie marki korzystają z programów partnerskich, które mają za zadanie zwiększyć zaufanie, jakim darzą je klienci. Zbieranie punktów premiowych angażuje i zachęca do kolejnych zakupów. Aby stworzyć sprawny i działający program partnerski, trzeba wiedzieć, jak się do tego zabrać. Należy przygotować się na to, że wdrożenie podobnego programu będzie wymagało pewnych początkowych nakładów. W dzisiejszych czasach program partnerski musi mieć swoją stronę internetową – a najlepiej – aplikację dedykowaną urządzeniom mobilnym. Dzięki temu klient będzie w każdej chwili mógł kontrolować swój stan punktów bonusowych.

Program lojalnościowy powinien być nowoczesny i przystępny – o maksymalnie prostych zasadach – aby docierał i przemawiał do każdej grupy wiekowej. Dobrze, jeśli zorganizowanie programu poprzedzą badania rynkowe – tylko w ten sposób można określić, jak dotrzeć do klienta, jaki jest jego wyjściowy i docelowy poziom zaangażowania oraz czy będzie on w ogóle zainteresowany wzięciem udziału w tego typu działaniach marketingowych.

Trzeba także uczyć się na błędach i pamiętać, że wiele programów lojalnościowych nie wypaliło z całkiem błahych powodów. Wystarczy niesprecyzowany punkt w regulaminie, by w sytuacji spornej klienci odwrócili się od programu i zniechęcili do korzystania z niego. Dlatego przed ogłoszeniem programu koniecznie trzeba zadbać o to, by jego regulamin był przystępny, jasny i precyzyjny. Zasady działań marketingowych tego typu muszą być dokładnie określone w najdrobniejszym szczególe, by klienci mieli jasność co do każdego aspektu akcji. Wystarczy zajrzeć na stronę internetową wybranego programu lojalnościowego – na przykład Allegro polecam – by przekonać się, jak obszerny i skomplikowany jest regulamin. Wszystko po to, by już zawczasu wyeliminować wszelkie możliwe sytuacja sporne i dać klientom jak największą przejrzystość i jasność.

Czy warto organizować programy lojalnościowe?

Badania jasno pokazują, że programy partnerskie docierają do ogromnej liczby osób i, co najważniejsze, są skuteczne. Już niemal połowa klientów posiada przynajmniej jedną kartę stałego klienta bądź korzysta z programów partnerskich w inny sposób.

Tego typu działania marketingowe mają ogromny potencjał i nic dziwnego, że cieszą się ogromnym zainteresowaniem firm i samych konsumentów. Im większa firma, na tym szerzej zakrojone akcje marketingowe może sobie pozwolić. Na polskim rynku szczególnie wartą uwagi opcją jest program Allegro polecam. Jako, że z tej platformy zakupowej codziennie korzystają tysiące klientów, to program partnerski Allegro dociera do ogromnej ilości osób. Sama zasada programu jest wyjątkowo ciekawa. Wystarczy, że klient który jest zadowolony z zakupionego towaru, wygeneruje specjalny link. Każda osoba, która dokona przez niego zakupu poleconego towaru, będzie wiązała się z prowizją, którą otrzyma osoba polecająca. Dla tysięcy osób będzie to okazja do uzyskania korzyści przy okazji niewielkich, codziennych zakupów.

Jak widać, programy partnerskie nie bez powodu mają się dobrze na polskim rynku. To jeden z najlepszych sposobów na pozyskanie zaufania klienta i „przywiązania” go do firmy na dłuższy czas.

duplikacja treści

Unikalne artykuły o MARKETINGU I SEO Prosto na Twój najlepszy adres e-mail.

Projekt Marketing potrzebuje danych zawartych w tym formularzu w celu dodania Cię do listy mailingowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *