2017-11-16 Pozycjonowanie 0 Opinie
mapa witryny sitemap

Mapa witryny, czyli jak wygenerować sitemapę dla Google?

W Internecie każdego dnia powstaje tysiące nowych stron www. Patrząc pod kątem budowania ruchu z organicznych wyników wyszukiwania niezwykle ważnym czynnikiem jest proces indeksacji, czyli sprawnego pojawienia się strony w indeksie wyszukiwarki Google. O tym, jak dodać stronę do Google poświęcony był osobny poradnik z materiałami wideo. Nowo założona domena bez historii nie posiada autorytetu, który trzeba wypracować optymalizacją strony pod SEO oraz działaniami związanymi z pozycjonowaniem.

Jeżeli chcesz pozyskiwać klientów z naturalnych wyników wyszukiwania, koniecznym będzie szybkie zindeskowanie całej strony w Google. Istnieje prosty sposób, który pozwala sprawnie zindeksować w wyszukiwarce adres URL strony głównej oraz wszystkich podstron serwisu. Tym sposobem jest wygenerowanie mapy witryny oraz mapy grafik w formacie przyjaznym Google.

Zobacz wideo poradnik

Kompletny przewodnik po mapie witryny.

Submit URL czy mapa adresów?

Istnieje specjalny formularz Google do zgłaszania nowych podstron w serwisie, który potrafi błyskawicznie dodać adres URL do indeksu wyszukiwarki: https://www.google.com/webmasters/tools/submit-url

submit url google

Jeżeli chciałbyś dodać 10 tysięcy adresów URL do Google, wówczas ręczne dodawanie aż tylu adresów mija się z celem. Między innymi w tym celu wymyślono mapę witryny.

Definiując, czym jest mapa witryny?

Mapa witryny (mapa strony, sitemapa) – to plik zazwyczaj w formacie XML zawierający wszystkie aktywne adresy URL strony internetowej wraz z datą aktualizacji poszczególnych stron. Profesjonalnie przygotowana mapa witryny zawiera mapę grafik, czyli zbiór wszystkich adresów plików graficznych.

Mapa strony umożliwia robotom szybkie indeksowanie podstron, co skutkuje sprawnym dodaniem adresów do indeksu wyszukiwarki Google. Sitemapę należy zgłosić w narzędziu Google Search Console oraz w pliku robots.txt, aby roboty indeksujące miały dostęp do pełnej struktury adresów serwisu. W ten sposób można zoptymalizować proces indeksowania w serwisie, ponieważ jeden plik (sitemapa) zawiera listing adresów URL całego serwisu do którego boty mają dostęp w dowolnym momencie.

jak działa mapa strony na google

Zapamiętaj: Generowanie mapy witryny jest jednym z elementów optymalizacji stron pod SEO.

Statyczna czy dynamiczna sitemapa?

Powolnym krokiem zmierzamy w kierunku generowania pliku sitemap.xml i tutaj warto wiedzieć, że istnieje statyczny oraz dynamiczny sposób generowania pliku z mapą strony.

Statyczna mapa witryny polega na tym, że wykorzystujesz generator online do tworzenia pliku mapy strony, a następnie umieszczasz ten plik na serwerze w katalogu głównym strony (katalog public_html). Z założenia plik z mapą strony zawiera wykaz wszystkich działających adresów, dlatego w przypadku regularnie aktualizowanych witryn koniecznym będzie każdorazowe tworzenie mapy strony po opublikowaniu nowej podstrony w serwisie.

W każdym przypadku, gdy rozbudowujesz swój serwis o nowe podstrony, wówczas należy wygenerować na nowo plik z mapą strony zaktualizowany o nowe adresy i nadpisać pierwotną sitemapę na serwerze. Może to być czasochłonne i uciążliwe, dlatego statycznie generowaną sitemapę można generować dla stron nieaktualizowanych lub aktualizowanych okazjonalnie, np: strony wizytówki.

Dynamiczna mapa witryny polega na tym, że wraz z opublikowaniem nowego adresu w serwisie plik z mapą strony ulega automatycznej aktualizacji o nowy adres. Pozwala to zaoszczędzić czas, ponieważ dynamiczną sitemapę tworzy się zwykle jeden raz, a dalej wszystko generuje się z automatu. Fajnie, prawda?

xml sitemap

Najwygodniejszym sposobem jest wykorzystanie dynamicznego generowania mapy witryny, jednak nie zawsze istnieje taka potrzeba.

Jak nazywać mapę witryny i jaki format?

Nazwa sitemapy jest dowolna, np: sitemap.xml, sitemap_index.xml czy mapa_witryny.txt.

Istnieje kilka formatów do generowania pliku z mapą strony:

  • XML.
  • RSS, mRSS i Atom 1.0.
  • Tekstowy plik z roszerzeniem .txt, kodowany UTF-8.
  • Witryny Google.

Więcej ogólnych wskazówek odnośnie generowania mapy strony prosto od Google: https://support.google.com/webmasters/answer/183668?hl=pl.

Generatory sitemap idealnie skrojonych pod Google

Zanim przystąpimy do poznania generatorów sitemap, warto dokładnie przeanalizować strukturę adresów URL naszego serwisu. Nie chcemy przecież, aby mapa strony zawierała adresy niedziałające z kodem błędu 404. Warto mieć pełną kontrolę nad niedziałającymi adresami także po wygenerowaniu statycznego pliku sitemapy, aby przez przypadek link 404 nie znalazł się w mapie witryny.

W tym celu warto skorzystać z narzędzia Screaming Frog, który sprawnie wykryje adresy 404. Niedziałające adresy zawsze warto naprawić, ponieważ Google nie może patrzeć na takie linki.

eliminacja błędów 404

A co będzie, jeżeli w mapie witryny znajdzie się przynajmniej jeden niedziałający link z kodem 404?

Googlebot odwiedzający taką sitemapę może się „udławić”, więc zrób to dobrze. Wyeliminuj błędy 404!

Jaki generator mapy witryny jest najlepszy?

Według mojej opinii najlepszy generator sitemap potrafi zbudować mapę witryny i mapę grafik. Ruch z wyszukiwarki grafik w wielu branżach stanowi znaczący procent ruchu organicznego, dlatego warto, aby Googlebot poznał linki do wszystkich plików graficznych wraz z opisami obrazków.

Więcej najlepszych generatorów sitemap rekomenduje Google: https://code.google.com/archive/p/sitemap-generators/wikis/SitemapGenerators.wiki

Generowanie statycznej mapy witryny

Czy wiesz, że narzędzie Screaming Frog umożliwia zbudowanie mapy witryny z mapą opisanych grafik?

Narzędzie wygeneruje statyczny plik sitemap.xml dla 500 adresów URL całkowicie za darmo. W przypadku płatnej licencji nie ma limitów odnośnie adresów dodawanych w sitemapie.

Po wygenerowaniu wszystkich adresów w Screaming Frog wystarczy odwiedzić: Sitemaps – Create XML Sitemaps – Images – Include Images – Next – Zapisz sitemap.xml

sitemapa screaming frog

Tworzenie sitemapy na Joomla

Zobacz wideo poradnik.

Jak krok po kroku wygenerować statyczny plik sitemap.xml na platformie Joomla?

Generatory dynamicznej mapy witryny

W przypadku większych, regularnie aktualizowanych stron firmowych, blogów czy sklepów internetowych mapę witryny należy generować dynamicznie. W wypadku najpopularniejszej technologii blogowej WordPress można zainstalować rozmaite wtyczki dedykowane wyłącznie dla mapy witryny.

Niektóre platformy sklepowe, takie jak Shoper posiadają wbudowaną, dynamicznie generującą się sitemapę. Istnieją także platformy sklepowe, gdzie brakuje dynamicznie tworzonej sitemapy, bądź brakuje dostępu do serwera FTP.

Daj znać w komentarzu z jakiej platformy korzystasz oraz w jaki sposób wygenerowałeś mapę strony?

Tworzenie sitemapy na WordPress

W przypadku technologii WordPress warto skorzystać z darmowej wtyczki Yoast SEO (WordPress SEO): https://pl.wordpress.org/plugins/wordpress-seo/.

Wygenerowaną mapę witryny można odnaleźć w konfiguracji pluginu: SEO – Mapa strony XML

mapa xml witryn

Mapa witryny dzięki wtyczce Yoast SEO zostaje automatycznie utworzona, co oznacza, że nie trzeba jej przesyłać na serwer. Sitemapa w formacie XML jest dostępna pod przykładowym adresem: https://punktmeblowy.pl/sitemap_index.xml

Zobacz wideo poradnik

Jak tworzyć sitemapę z wtyczką Yoast SEO i zgłosić do Google Search Console?

Gdzie przesłać mapę witryny?

Mapa strony w najprostszej konfiguracji powinna być dostępna pod adresem URL: https://nazwadomeny.pl/lokalizacja_mapy_witryny.xml

Jeżeli sitemapa nie generuje się automatycznie, wówczas plik z mapą witryny należy ręcznie przesłać na serwer FTP do katalogu głównego strony o nazwie public_html.

Dodanie sitemapy do Google Search Console

Link do mapy witryny należy obowiązkowo zgłosić w bezpłatnym narzędziu Google Search Console.

Indeksowanie – Mapy witryn – DODAJ/TESTUJ MAPĘ WITRYNY – Prześlij.

mapa witryny dodana do Google Search Console

Dodanie sitemapy do pliku robots.txt

Na serwerze w katalogu public_html powinien znajdować się także plik robots.txt, który warto zaktualizować o link do mapy witryny.

W dowolnym miejscu w pliku robots.txt wstaw poniższą instrukcję, która wskazuje ścieżkę dostępu do Twojej mapy witryny dla robotów indeksujących:

Sitemap: https://twojadomena.pl/lokalizacja_mapy_witryny.xml

Wykonane czynności są elementem optymalizacji stron i wspomagają skuteczne pozycjonowanie stron internetowych w naturalnych wynikach wyszukiwania Google.

Mam też do Ciebie ogromną prośbę. Jeżeli uznasz, że poradnik o mapie witryny okazał się wartościowy i pomocny, to udostępnij go swoim znajomym lub podlinkuj. Gdziekolwiek… Niech inni ludzie też na tym skorzystają.

Mapa witryny, czyli jak wygenerować sitemapę dla Google?
5 (100%) 5 votes

duplikacja treści

Unikalne artykuły o MARKETINGU I SEO Prosto na Twój najlepszy adres e-mail.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *